Řada krásných zdravých javorů na chodníku v Šultysově ulici ve Slaném rostla roky do krásy a přinášela potěšení i kyslík obyvatelům města.
Z neznámého důvodu ale začala jedna z dřevin v řadě usychat a chřadnout.

Zda se tak stalo náhodou, zlým úmyslem či kvůli chorobě, je záhadou. Javor, který totiž roky rostl v těsném sousedství někdejšího okresního úřadu, právě tam, kde je nyní budována zbrusu nová stavba, už to má asi spočítané. Jeho listy nenadále zhnědly a vypadá to, že už se strom v příštím roce nezazelená.

Ten, jemuž osud javoru není lhostejný, na případ upozornil Kladenský deník. „Strom tady rostl více než dvacet let. A nyní je všemu konec. Pravděpodobně byl odsouzen k zániku, protože větvemi zasahuje do nové honosné stavby.

Podle mého názoru ho někdo zalil nebo postříkal a znehodnotil ho na palivové dříví. Rád bych viděl, jak se k případu postaví pracovníci životního prostředí nebo městská policie. Ve městě máme kamery a ty by podle mě mohly likvidátory zaznamenat. Byl bych rád, kdyby byl viník dopaden,“ vyjádřil se stěžovatel Josef Kubišta ze Slaného.

Pouze na základě něčích domněnek se ale policie či strážníci takovými případy nezabývají. Je potřeba jim věc oficiálně oznámit. Kde není žalobce, není soudce.

„O tomto případu nevím, nikdo nám nic nehlásil, takže jsme ho nemohli řešit,“ řekl vedoucí Městské policie ve Slaném Pavel Štěpánek. Podobně odpověděla i mluvčí kladenských policistů Michaela Nováková, která sdělila, že na slánské obvodní oddělení Policie České republiky nikdo trestní oznámení v případu údajně poškozeného stromu dodnes nepodal.

Kladenský deník kvůli problému kontaktoval i majitele stavby, která je v sousedství dřeviny nyní dokončována. „Záležitost s javorem jsme řešili už v březnu, protože byly některé větve suché a koruna neupravená. Žádali jsme pracovníky Technických služeb, aby strom ošetřili. Kontaktovali jsme i městský úřad.

Odpověděli nám, že veškeré úpravy musí být prováděny v období vegetačního klidu. Dřevina nám nepřekáží. To, z čeho nás někteří lidé viní, že jsme ji úmyslně poškodili, mě dost pobouřilo,“ uvedl majitel stavby v Šultysově ulici ve Slaném František Urban, jenž je přesvědčen, že kořeny nepoškodily ani zemní práce, které byly na stavbě prováděny.

Pravdou zůstává, že v místech pod chodníkem byly například v loňském roce pokládány městské plynové přípojky, takže i tehdy mohlo dojít k nežádoucímu poškození kořenů stromu a vše se projevilo až nyní.

Podle vyjádření vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Slaný Heleny Mohylové může být strom zasažený z mnoha důvodů a pátrat po pachateli či chorobě by bylo velmi nákladné.

„Stěží mohu honit neznámého pachatele, jestli strom polil jedem, když ho nikdo neviděl, nebo zkoumat, jaká dřevinu postihla choroba. Podobné kroky by přišly velice draho. V případě tohoto javoru je snazší ho, pokud zhasne, nahradit novou výsadbou, protože se nejedná o významný či památný strom,“ sdělila Mohylová.