Smrk má výšku devětadvacet metrů a rostl sedmdesát let na soukromém pozemku v chatové oblasti Poteplí na okraji křivoklátských lesů.

Majitelka

„U chaty, která patří mojí rodině od roku 1939, ho zasadila teta, když jí bylo asi patnáct let. Pozemek kupoval děda, aby tu rodina mohla žít v době války. Strom nám bude chybět. Jeho kořeny zasahují bohužel už i i pod chatu a je tak vysoký, že se začínáme bát, aby nám nespadl na střechu a někomu se něco nestalo. Nechtěli jsme ho dát na podpal, tak se nám zalíbila myšlenka , aby ozdobil Prahu,“ řekla Hana Hospodářská, majitelka stromu, která navíc svojí volbou získala deset tisíc korun.

Soutěž

Letošní výběr stromu byl opravdu náročný. „Přestože jsme dostali čtyřicítku tipů. Museli jsme prodloužit i termín soutěže. Nejhezčí a krásně rostlý smrk jsme nakonec našli na Kladensku. Vyhovoval všem kritériím a určitě z něj budou mít návštěvníci pražských trhů radost,“ říká Petr Hozák, produkční společnosti, která je provozovatelem Vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí v Praze.

Základními požadavky na vánoční strom pro největší vánoční trhy v České republice jsou především požadovaná výška, zdravý a pravidelný růst a dobrá dostupnost pro techniku. „Jako jiné roky jsme spolupracovali s dendrology z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity v Brně. Ti provedli průzkum vybraného smrku a potvrdili nám, že je absolutně zdravý a vhodný pro instalaci v centru Prahy,“ doplnil Petr Hozák.

Transport

Aby transport dřeviny nebránil dopravě, byl ještě včera odpoledne převezen tahačem do pražských Stodůlek a dnes před půlnocí bude převezen do centra Prahy.

Při cestě na Staroměstské náměstí letos vozidlo nepojede tunely, ale centrem Prahy.

„Tahač se vydá přes Anděl a také kolem Tančícího domu,“ doplnil informace Martin Švestka z přepravní společnosti. Přepravní souprava je téměř 30 metrů dlouhá a čtyři a půl metru široká. Dosáhne výšky více než čtyři a půl metru. Doprovodí ji čtyři vozidla, která zajistí bezpečný průjezd vytyčenou trasou. Na její cestě Prahou bude pomáhat také policie.

Starosta

Chatová oblast Poteplí náleží k obci Malé Kyšice od roku 1923. „Jsme rádi, že letošní vánoční strom , který uvidí miliony lidí, bude od nás. Doufáme, že udělá všem radost a smysluplně se využije do poslední jedličky,“ řekl Jan Kuna, starosta obce Malé Kyšice.