Na další masivní těžbu dřeva, kdy z lužního lesa ve slánské lokalitě U Habeše zmizely desítky vzrostlých a zdravých stromů, upozornili čtenáři Kladenského deníku. Vzhledem k tomu, že je toto místo jedním z mála ve Slaném, kde se vůbec ještě nějaké dřeviny vyskytují, mnoho lidi z města se nad tím podivuje a nevěřícně kroutí hlavou.

Lidé kroutí hlavou

„Podle mě není dobře, co se tam děje. Údajně si stěžovali někteří zahrádkáři, že je trouchnivějící a padající stromy ohrožují na životě. Možná to byly výjimky, které občas popadaly, ale takhle masivně kácet, to se nám vůbec nelíbí,“ uvedla obyvatelka ulice U Plovárny Věra Makalová. Stejně jako její sousedky je nastalou situací velice znepokojena, ale má velké obavy z toho, že akci už nepůjde zastavit. „Je to nesmysl, proč to kácejí. Ty stromy jsou naprosto zdravé. Mám U Habeše zahrádku a nikdy na mě žádný strom nespadl. Jsou to řeči, aby nás z radnice umlčela,“ uvedla zahrádkářka.

Přestože jsou obyvatelé města rozčileni a kácení stromů by rádi zamezili, vedení odboru životního prostředí je přesvědčeno, že koná správně.
„V místech, kde se nyní kácí, jsou stromy, které patří ke krátkověkým. Protože už mají svůj věk, rozhodli jsme se to řešit radikálně a pokácené dřeviny nahradit jinými, mladými sazenicemi. Na lidi to působí nepříjemně, ale je třeba zohlednit, že v lokalitě U Habeše je velmi těžko přístupný terén pro lesnickou techniku, takže jsme si museli vybrat, zda vykácíme jen část a příště další. To by se ale mohlo stát, že bychom následně poškodili novou výsadbu,“ zdůvodnila těžbu vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu ve Slaném Helena Mohylová.

Přestože se úřad rozhodl pro radikální řez a prostranství nechá prakticky přes noc vykácet, odborníci z oboru lesního hospodářství se domnívají, že záležitost lze řešit i jiným způsobem.

Názory se různí

„Je mi líto každého stromu, který padne zbytečně. To co se děje ve Slaném, je vždy na rozhodnutí tamních úředníků, kteří jsou nadřazený orgán. Já bych situaci asi řešil jinak. V každém případě si s kácením pospíšili, aby si toho lidé nestačili příliš všimnout,“ informoval Jiří Šebek z Lesní správy Lužná.
Nejen lidé, kteří mají v okolí vykácené stromy, ale i další Slaňáci, co se snažili před časem zabránit plošné likvidaci desítek stromů v Ouvalově ulici, kde nyní stojí obchodní centrum, jsou z nové situace přinejmenším roztrpčeni.

„Určitě by mi vadilo, kdyby stromy kácely zbůhdarma. Ale jsou to odborníci, tak snad vědí, co dělají. Na druhé straně každý zbytečně poražený strom musí přece vadit všem rozumným lidem, kteří tady bydlí. Jen věřím, že místo co nejdříve osázejí novými dřevinami,“ řekl Vladimír Nosek ze Slaného.