Slaný/ Po pádu nahnilého více než padesátiletého javoru, který se zřítil před dvěma týdny na tři zaparkovaná vozidla před slánskou základní uměleckou školou, zahlodal v mnoha obyvatelích Slaného červík nejistoty, zda jsou i ostatní dřeviny v pořádku.

Kvůli tomu, že jádro javoru bylo narušené hnilobou, nápor vody v koruně strom tentokrát bohužel nevydržel. Poněvadž se událost stala krátce před čtrnáctou hodinou, vyděsila nejen vedení hudební školy, ale i mnoho dalších rodičů, jejichž děti jen krátce před nehodou místem procházely.
Kvůli tomu, že cestu u školy, ale i sousední haly Bios u nedalekého hřiště – Hrad Kocour lemují i další letité stromy, které by mohly dopadnout podobným způsobem, začal se o situaci zajímat také Kladenský deník.

Odpověď pracovníků radnice nás přesto neuspokojila, zejména pár dnů poté, kdy byli tři úředníci ze Zlína obviněni z trestného činu obecného ohrožení za tragický lednový pád stromu, jenž zabil dva školáky.

I když řada Slaňáků jasně poukazuje na to, že zejména nad Hradem Kocour nebezpečně zejí suché větve, vedoucí slánského odboru životního prostředí je přesvědčena o tom, že nemá cenu dělat technický zásah pro každou bezvýznamnou větev. „Zrovna na Sadech se dělal pěstební zásah, stejně jako u gamnázia, a problémové stromy byl před časem vykáceny. Není možné vyřezat najednou všechny větve a pro nějaké párátko tam skutečně nemohu hned vysílat techniku,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu ve Slaném Helena Mohylová.

Oponuje laikům v tom, že každý řez do stromu se rázem stává branou pro infekce, které v místě zásahu mohou naopak strom ošklivě poškodit a zavdat příčinu například vzniku nebezpečných mykóz.

„Není pravda, že se o stromy ve městě nestaráme. Nedávno jsme provedli pěstební zásah u hřbitova, kde byly staré dřeviny nahrazeny novým, stejně jako před nemocnicí. Nikdo z nás do stromu nevidí a pokud není viditelně poškozený zvenčí, stěží můžeme vědět, jak je na tom uvnitř. Přesto na základě vašeho upozornění zmíněné místo u dětského hřiště znovu prověříme,“ ujistila Kladenský deník Mohylová.
Podle jejích slov byl pád javoru u hudební školy nešťastnou souhrou náhod, kdy se koruna stromu při dešti naplnila vodou a letitý strom zkrátka náhlý příval deště a nápor větru nevydržel.

„Každý rozumný člověk musí vědět, že při bouřce pod stromem nemá co dělat. Do lesa se taky nikdo ve vichřici nevypraví,“ podotkla vedoucí.
Městská zeleň ale není les a vyhnout se jí zcela není možné. To potvrdil i ředitel základní umělecké školy Martin Carvan, kde strom v pátek 22. května spadl. „Společně s ostatními pedagogy přecházíme již dlouhodobě z bezpečnostních důvodů pokaždé na druhý chodník, aby na nás něco ze stromu nespadlo. Určitě by se stav dřevin měl prověřit, zvláště po této události,“ uzavřel Martin Carvan.