Studentka Lucie ze 3. C pomáhá s koordinací lidí 
z ostatních ročníků: „Sama jsem už odvolila. Koho, to se neříká, ale byla to pravice," uvedla. I když se prý o politiku moc nezajímá, až bude plnoletá, k volbám se určitě chystá. Stejně to vidí i její spolužačky Eliška a Simona: „Studovat politiku bychom nechtěly, ale volit určitě půjdeme. Informace o jednotlivých kandidátech si budeme zjišťovat hlavně na internetu."

Studentská rada Gymnázia Kladno požádala profesorku Jitku Přibilovou, aby se stala garantem Studentských voleb. Školu společně přihlásili již v červnu. Členové studentské rady ale odjeli s prváky na adaptační kurz a tak přípravy zbyly na Jitku Přibylovou a její třídu 3. C. „Jsme jediná škola v Kladně, která se účastní.  Studentské volby děláme poprvé. Volit nanečisto určitě má svá pozitiva, ale výsledky budou určitě zcela jiné než při běžných volbách," sdělila Přibilová Kladenskému deníku. Studenti se podle ní o politiku zajímají, především ti, kteří se chystají studovat práva nebo politologii.

Třída se na první pohled nijak neliší od opravdové volební místnosti. Nechybí volební komise, zástěna ani volební urna. Na hlasovacích lístcích je seznam skutečných politických stran a každý student smí zakroužkovat jen jednu. Většinou třídou  zní pravice nebo Česká pirátská strana.

Stejně jako na ostatních školách se i tady účastní všichni studenti starší patnácti let. Počet voličů na gymnáziu měl být 458. „Ve skutečnosti jich nakonec bude volit přibližně 370, protože první ročníky se ještě nevrátily 
z adaptačního kurzu," dodala profesorka gymnázia.

Poté, co všichni studenti odvolili, musí garant voleb lístky sečíst a vzápětí odeslat nezávislé agentuře, která zpracuje a zveřejní celkové výsledky.
Studentské volby 2012 se konají v souvislosti s konáním řádných voleb do zastupitelstev krajů ČR a jsou součástí vzdělávacího programu Jeden svět na školách, konkrétně projektu Kdo jiný? zaměřeného na podporu aktivní účasti mladých lidí v občanské společnosti.