Mezi školami, které se do projektu organizovaného vzdělávacím programem organizace Člověk v tísni a nazvaným Jeden svět na školách, byly také tři školy z Kladenska Gymnázium Kladno, Sportovní gymnázium Kladno a SPŠS a OA Kladno.

„Zájem škol o Studentské volby je veliký, a to i přesto, že se v letošním školním roce konají již podruhé. Potvrzuje se, že vyučující je považují za smysluplný projekt, který studenty atraktivní formou seznamuje s principy zastupitelské demokracie a přispívá k výchově aktivních občanů,“ uvedl Karel Strachota, zakladatel a ředitel JSNS (Jeden svět na školách).

Zájem studentů o zkušební volbu prezidenta potvrdil také Martin Souček, který akci koordinoval na SPŠS a OA Kladno.

„Volilo něco kolem osmašedesáti lidí napříč třemi třídami. Volby na naší škole si vyžádali i zorganizovali sami studenti, především protože při hodinách občanské výchovy také spolupracujeme se stránkami Člověka v tísni. Každého to bavilo, akce měla velký úspěch,“ řekl Kladenskému deníku Martin Souček, který dodal, že až na několik drobných rozdílů vše simulovalo reálné volby. Podle jeho slov se Studentské volby konaly na škole asi potřetí nebo počtvrté.

Do voleb se mohly zapojit všechny střední školy u nás. Studenti vybírali z devíti kandidátů, kteří se ucházejí o post hlavy státu. Historicky první Studentské volby proběhly v roce 2010. Od té doby se konaly již sedmkrát. Naposledy se tak stalo letos začátkem října, kdy studenti vybírali mezi stranami kandidujícími do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Svůj hlas tentokrát vhodili do urny i studenti Sportovního gymnázia Kladno. „Stoprocentní účast asi nebude, přesto mohu říci, že volba děti zajímá a účast při školních volbách pořád stoupá. Společnost se připravuje na prezidentské volby, takže se to pochopitelně odráží i ve školách. Mám zkušenost, že studenti, kteří šli volit v minulých Studentských volbách, následně volili také při těch skutečných,“ sdělila koordinátorka akce na kladenském sportovním gymnáziu Iva Ševčíková.

Letos se na této škole konaly již páté Studentské volby, přičemž ze 365 studentů vhodilo hlasovací lístek do urny celkem 140.

Při minulých volbách v roce 2012 získal stávající prezident od studentů pouhých 9,4 procenta hlasů. A jak se volilo letos?

Nejvíc hlasů letos obdržel od studentů Jiří Drahoš, kterého volilo za prezidenta celkem 33,59 % voličů. Druhé místo obsadil s necelými 20 % aktuální prezident Miloš Zeman. Třetí nejvyšší počet hlasů, tedy 13,23 %, obdržel Marek Hilšer. Další z kandidátů už se nad deset procent nedostali. Pavel Fischer skončil čtvrtý s 9,57 % hlasů, s těsným náskokem na Michala Horáčka (9,26 %). Nejméně hlasů studentů získali Mirek Topolánek (6,25 %), Jiří Hynek (3,04 %), Petr Hannig (2,72 %) a Vratislav Kulhánek (2,39 %).