A právě na dvoře kladenského gymnázia se sešly stovky studentů, aby vyjádřily svůj nesouhlas se současnou situací. Zprvu se sice mělo jednat jen a pouze o studenty gymnázia, nakonec však dorazili také studenti ze Střední průmyslové školy stavební a Obchodní akademie Kladno, Střední průmyslové školy a Vyšší odborné školy Kladno a další. Ti si nejprve z úst hlavní organizátorky akce Emy Kratochvílové vyslechli krátký proslov, společně si zazpívali studentskou i státní hymnu a nakonec se mohli podepsat pod samotnou výzvu.

Ta pojednává o třech základních bodech. První vyzývá prezidenta České republiky, aby plnil ústavní povinnost jmenováním premiéra, který získá podporu a který nebude trestně stíhanou osobou. Druhý bod požaduje, aby vláda v demisi nekonala zásadní a personální kroky ani nevytvářela nové ústavní pořádky. Třetí, a poslední, bod se pak požaduje, aby Senát důrazně vystoupil proti nedodržování ústavních zvyklostí. Pod výzvu se jen na kladenském gymnáziu podepsalo celkem 287 osob.

„Na našem gymnáziu jsme akci zorganizovali až na poslední chvíli. Myslím si, že to, co se v poslední době děje na naší politické scéně, je už za hranicemi demokracie. Myslím tím například situaci, kdy pan prezident při inauguračním proslovu zaútočil na veřejnoprávní media. Nesprávné mi přijde také to, že máme premiéra v demisi, který je trestně stíhaný. Nakonec v parlamentu máme ještě pravicovou extremistickou stranu, která šíří lživé informace,“ říká Kladenskému deníku hlavní organizátorka akce a studentka druháku na kladenském gymnáziu Ema Kratochvílová, podle které se nejedná o přímou reakci na výsledky nedávných prezidentských voleb.

Akce skutečně vzbudila u studentů napříč Kladnem obrovský zájem. „Čekala jsem, že bude úspěch, když se zúčastní stovka studentů. Nakonec nás však bylo mnohem více. Potěšilo mě, že se kromě naší školy připojili i studenti z dalších škol,“ dodává organizátorka, podle které se uvidí, jaký bude mít stávka dopad. Podle toho se následně ukáže, jestli svůj nesouhlas budou muset studenti vyjádřit znovu.