Vyzkoušeli si například pořádat akce menšího typu, a to například na domácí půdě gymnázia, ve Speciální škole Slunce v Unhošti, v kladenském Domově pro seniory, ale i větší akce jako třeba Sportovní den na Sletišti. V současné době navíc Aktivní Kladno již dlouhodobě spolupracuje se Střediskem komplexní péče Kladno s takzvanou Fontánou, pro jejíž klienty připravuje různé akce.

A i díky tomu se obě skupiny rozhodly vstoupit ve školním roce 2014/15 do programu Pomáhej s vlastním projektem Spolu, rádi, od srdce (s.r.o.). „Tento projekt umožnil po uspořádání několika benefičních akcí klientům Fontány návštěvu jimi vybraného divadelního představení ve Stavovském divadle v Praze,“ vysvětluje koordinátorka skupiny a profesorka gymnázia Zuzana Vosátková.

Aktivní Kladno se do stejného programu zapojilo také o rok později, tentokrát s projektem Brána angličtiny otevřena a tím navázalo novou spolupráci s Dětským domovem v Unhošti. „Na benefičních akcích se tehdy podařilo vybrat a spolu s navýšením od sponzora Nadace Via předat dětem úžasných čtyřicet tisíc korun na kvalitní výuku anglického jazyka,“ vzpomíná Adéla Vaníková, která je druhou z dvojice koordinátorek skupiny.

Ilustrační foto
Hlasujte pro Miminko měsíce ledna 2018

V loňském školním roce pak cílem benefičních akcí bylo Dětské centrum v Kladně-Rozdělově. Na jejich mimoškolní a volnočasové aktivity studenti vybrali téměř třicet tisíc korun.

Aktivita těchhle velmi aktivních studentů samozřejmě nepolevuje ani letos, kdy skupina slaví pět let od svého založení. „Letos jsme vybrali partnery dva – seniorský domov Centrin v Unhošti a Dobrovolnické centrum v Kladně, kde se zapojíme do jejich programu Pět P. Jedná se o program na podporu dětí od sedmi do patnácti let ze sociálně znevýhodněných rodin. Dobrovolné příspěvky získané z našich letošních akcí budou spravedlivě rozděleny a použity na podporu volnočasových aktivit seniorů i dětí, se kterými se budeme průběžně také na akcích setkávat,“ prozradila aktuální plány Zuzana Vosátková.

Podle té studenti v rámci různých projektů obohatili svou školu o tradici několika nových a velmi populárních akcí, jako je například Halloween, Mazané Velikonoce a Májový koncert, jehož čtvrtý ročník se koná již pozítří. „Již teď máme pro naše letošní partnery vybráno čtyřiadvacet tisíc pět set korun a byli bychom rádi, kdyby se nám na koncertě, který se koná už ve středu od 18:00 hodin v aule Gymnázia Kladno, podařilo atakovat částku třiceti tisíc korun,“ přeje si Zuzana Vosátková.

Celý projekt podle ní ovšem není pouze o vybírání peněz. „Naši žáci pravidelně navštěvují naše partnerské organizace, přičemž pro obě strany se jedná o velmi příjemná setkání. Letos jsme několikrát organizovali takzvanou klubovnu pro děti z Dobrovolnického centra, zazpívali a zahráli jsme seniorům z kladenské Fontány u táboráku, tvořili jsme společně se seniory z unhošťského domova Centrin adventní věnce a čarodějnici. Těšíme se také na další sportovní setkání s dětmi z dětského domova v Unhošti,“ říká profesorka, podle které si právě při těchhle návštěvách studenti nejvíce uvědomí, jak je jejich aktivita užitečná a potřebná. „Vidí, že pořádáním akcí pomáhají konkrétním lidem, učí se dívat se na svět trochu jinýma očima a věřím, že si tyto návyky odnesou spolu s nabytými znalostmi do života a aktivními občany už zůstanou,“ doufá Zuzana Vosátkovou, jejíž skupinou studentu prošlo za pět let mnoho studentů a mnozí z nich se stále Aktivní Kladno snaží podporovat a na své působení rádi vzpomínají.

Věnce byly položeny téměř na dvaceti místech v Kladně.
OBRAZEM: Kladno si připomnělo konec druhé světové války