Mikroregion Údolí Lidického potoka je dobrovolným svazkem obcí, který je zaregistrovaný na ministerstvu vnitra již od roku 2001 a sídlí v Buštěhradu. V současné době zahrnuje deset obcí – Pletený Újezd, Velké a Malé Přítočno, Dolany, Hřebeč, Lidice, Buštěhrad, Makotřasy, Číčovice a Stehelčeves.

,,Snažíme se o řešení problémů jako celek a koordinujeme společně investiční i další projekty,“ vysvětlil tajemník dobrovolného sdružení Miroslav Oplt. Výše zmíněné sdružení navázalo smluvní spolupráci s Katedrou zahradní a krajinné architektury České zemědělské univerzity v Praze (ČZU).

Studenti pátého ročníku mají možnost připravit si ve spolupráci s jednotlivými obcemi samostatné studie jednotlivých katastrů mikroregionu. Cílem prací bylo představení jejich námětů pro rekultivaci a ozelenění okolí lidického a buštěhradského potoka. ,,Je to krajina, u které je nutné vysvětlit si zásady její ochrany dopředu, než zde vznikne další zástavba,“ uvedla vedoucí katedry ČZU Klára Jančurová.

Spolupráce mezi jednotlivými obcemi a vysokou školou vyhovuje i samotným studentům. Jejich práce totiž neskončí na katedře u vyučujícího v šuplíku. Naopak budou s velkou pravděpodobností využity při rekultivaci krajiny ve zmíněné lokalitě.

,,Je to pro nás především motivace. Na projektu jsme pracovaly už od začátku semestru a zabralo nám to v podstatě dva a půl měsíce. Studií jsme se zabývaly skoro pořád a práce jsme měly opravdu hodně,“ prozradila Deníku studentka Petra Šímová, která společně se Zuzanou Paučovou a Lucií Vaněčkovou připravila návrh na předělání krajiny v Buštěhradu a okolí.

Na konci týdne se za účasti jednotlivých starostů, zástupců Středočeského kraje i kladenského magistrátu uskutečnila beseda a prezentace jednotlivých studií, jež si studenti připravili.

,,Chceme, aby studie postupně vytvořily jeden celek. Poté budeme diskutovat o dalším stupni, tedy realizaci projektu. V tom by mohlo být jasno ještě v letošním roce. Teprve pak požádáme příslušné organizace o podporu z hlediska fondů a finančního zajištění,“ uvedl Miroslav Oplt.

Setkání se zúčastnil také náměstek středočeského hejtmana Marcel Hrabě. ,,Studenti mají spousty dobrých nápadů, které se dají využít. Určitě se budeme snažit hledat zdroje, jak pomoct. Oblastí této problematiky je několik a plánů mají hodně, takže se finance musejí hledat postupně,“ uvedl náměstek hejtmana.