Studium na podzimu života je trend, který se ve světě stále více rozvíjí – ani Kladno není výjimkou. Důkazem bylo včerejší slavnostní ukončení studia na Kladenské univerzitě třetího věku.

Osvědčení o absolvování studia si převzalo 109 studentů, z toho 96 žen a 13 mužů čtyř studijních oborů. Regionální dějiny Kladenska a Slánska, obor naše a světová literatura a základy společenských věd.

Kladenská univerzita se chystá od září otevřít další studijní obory: Jedná se o obory přírodní vědy, dějiny umění, moderní dějiny Evropy a České republiky a světový zeměpis.

„Zájem o studium je veliký. V současné době máme ještě několik málo volných míst na oboru přírodních věd, ale jinak už máme všude jinde plno,“ uvedla Libuše Homolková, ředitelka SKSP, o.p.s., Kladno.

Žádné přijímací zkoušky se nedělají. Škola tedy bere studenty do naplnění kapacity. „O přijetí nerozhoduje ani předchozí vzdělání, přijímáme jak studenty se základním vzděláním, tak vysokoškolsky vzdělané lidi, protože si myslíme, že nemohli studovat například z politických nebo ekonomických důvodů. I naše praxe potvrzuje, že případné rozdíly se během studia vyrovnají,“ informovala Libuše Homolková.

Důvodů, proč se člověk v pokročilém věku rozhodne studovat, je mnoho. Jaroslava Studená k tomu říká: „Mě to především baví a vyplňuji si tím volný čas. Na další semestr jsem se zapsala na světový zeměpis, ale moc bych chtěla obor regionální dějiny Kladenska a Slánska. Ve třídě máme výbornou společnost, dokonce jsme spolu byli i na horách“ Jaroslava Studená si převzala osvědčení o absolvování oboru naše a světová literatura.