Když si hledala informace o Mezinárodním roku chemie 2011, náhodou přišla na soutěž s ním související. „Nedoufala jsem v úspěch. Obrázek jsem nakreslila kombinovaně tuší a pastelkami, trvalo mi to tak hodinu,“ dodala Šárka Trojanová.
Mezinárodní dohody mají smysl
Téma soutěže znělo Již deset let vás chráníme před POPs, což jsou persistentní organické polutanty. V praxi to znamená toxické organické látky jako je třeba DDT. Protože Šárku baví i praktické oblasti chemie a organika, hned věděla, co to POPs jsou.
Její dílo si zatím ponechali organizátoři, a tak ho Šárka Trojanová alespoň stručně popsala: „Je na něm naše planeta a nad ní ruka, která chrání Zemi před před vlivem takzvaných POPs. Ruka má vyjadřovat zástupce zemí, kteří podepsali Stockholmskou úmluvu.“ Úmluva zaručuje snížení zmíněných škodlivých látek v prostředí.
Nejúspěšnější díla budou vystavena na Světovém summitu k udržitelnému rozvoji. Ten se uskuteční v červnu 2012 v Rio de Janeiru . Výtvory budou dále použity na propagační předměty a tiskoviny související se Stockholmskou úmluvou. „Úmluvy mají smysl. Lidé se více dozvědí o problémech,“ doplnila Šárka Trojanová.
Spolupráce s kriminalisty ji láká
Uvažuje o tom, že by se jednou chtěla stát patoložkou, ale nepředstavuje si to tak, že by celé dny trávila v ústavu. „Myslím si, že je důležitá i práce v terénu, třeba ve spolupráci s kriminalisty. To by mne bavilo,“ popsala Šárka, jak by si představovala své ideální povolání.
Šestnáctiletá Šárka studuje na Gymnáziu v Kladně a ještě lepší vztah než k chemii má k biologii. Plánuje zúčastnit se biologické olympiády, což by jí mohlo pomoci u přijímacích zkoušek na vysokou školu. Má za sebou úspěchy v biologické soutěži Zelená stezka Zlatý list.
Šárka Trojanová má však všestranné zájmy. Dříve chodila na výtvarný kroužek, tam se věnovala nejraději grafice. K oblíbeným předmětům patří ještě hudebka, výtvarná výchova a fyzika. Hraje na klavír a ze sportů má ráda volejbal.