Více než pět tisíc studentů se zúčastnilo internetové soutěže Euroscola.cz, v níž mladí lidé odpovídali na deset otázek týkajících se Evropského parlamentu. V březnu byli vylosováni dva výherci, kteří odpověděli správně na všechny dotazy. Jedním z nich byla Radka Vondrová, která studuje třetím rokem na SOŠ a SOU v Kladně.

,,Na soutěž jsem se nějak výrazně nepřipravovala. S hledáním správných odpovědí jsem si pomohla prostřednictvím internetu. Přiznám se, že jsem s vítězstvím příliš nepočítala, protože se otázky týkaly především Evropského parlamentu, což pro mě bylo poměrně těžké. O politiku se totiž moc nezajímám,“ prozradila Deníku studentka.

V úterý 14. dubna tak vycestuje pětadvacetičlenná třída společně s učitelským doprovodem do Štrasburku. Ve středu studenty čeká prohlídka města a o den později usednou do parlamentních lavic společně s vítězi soutěže z ostatních států Unie.

Přitom školu ani studenty nebude celý výlet stát ani korunu. To je totiž podstatou celé výhry v soutěži. ,,Organizace pobytu je teď hodně na nás. Zařizujeme dopravu, ubytování, stravování a europarlament následně vyřeší financování,“ vysvětlil ředitel SOŠ a SOU Kladno Radek Střihavka.

V prostorách parlamentu pak studenti všech vítězných škol přednesou svůj projev na zvolené téma. ,,Vybrala jsem si demokracii a volby. Projev ještě dolaďujeme, ale už ho máme v podstatě připravený. Při čtení určitě budu nervózní,“ uvedla Radka Vondrová.

Není bez zajímavosti, že se studenti z Kladna ve Štrasburku setkají se svými kolegy z partnerské školy, jež se nachází v polském Štětíně. Ti totiž v soutěži také uspěli. ,,Jsem rád, že získáme certifikát Euroscola, který má méně než deset škol v celé republice. Příští rok se chceme přihlásit znovu. Na druhou stranu si však uvědomuji, že je téměř nemožné dosáhnout této příznivé situace ještě někdy v historii školy. Aby se dvakrát usmálo štěstí na stejné zařízení v České republice, to se asi nepovede,“ uzavřel ředitel kladenské školy Radek Střihavka.