Střední zdravotnická škola Kladno byla už před dvěma lety vybrána k účasti na mezinárodním vzdělávacím projektu Bridge To Employment Most k zaměstnání (BTE).
Projekt BTE vznikl v USA z iniciativy společnosti Johnson & Johnson v roce 1992. Česká republika dostala možnost být první zemí ve střední a východní Evropě, kde se tento unikátní vzdělávací projekt realizuje. Do tříletého programu se tehdy zařadilo třináct jejích studentů spolu s dalšími devatenácti z pražské a mladoboleslavské střední zdravotnické školy.
Cílem je zvýšení zájmu mladých lidí o práci ve zdravotnictví a jejich motivace k dalšímu studiu.
Loni se proto studenti z Kladna zúčastnili několika zajímavých seminářů vedených částečně v anglickém jazyce.
„Navštívili jsme Nemocnici Na Homolce, zhlédli on-line operaci srdce z USA a také se seznámili s mnoha význačnými specialisty z různých zdravotnických oborů," řekla osmnáctiletá Petra Tovarová z kladenského zdravotnického lycea.
Stejně jako další z osmnácti zapojených studentů v projektu BTE si velice pochvaluje zejména zkušenost, kterou každý mladý člověk nedostane, a to poznávat konkrétní pracoviště na vlastní oči již při studiu.
Letošní školní rok začal pro dvě slečny z týmu skvěle. Petra Tovarová a Lucie Ondráčková totiž zvítězily ve dvoukolovém prestižním výběrovém řízení na účast českých zástupců na mezinárodním setkání studentů ve Washingtonu D.C. v USA.
Před několika týdny proto reprezentovaly český BTE tým a zároveň svoji školu. Děvčata měla z grantu hrazené letenky, ubytování v hotelu s výhledem na White House, vstupy do památek a na baseballový zápas a také dostala kapesné.
Dívky měly ale hlavně pracovní program. Spolu se studenty z celého světa se podílely na prezentaci BTE. Pro Petru i Lucii byl výlet životním zážitkem.
„Amerika mě nadchla. Určitě bych tam dokázala i žít. Lidé jsou tam velice milí a přátelští. Kromě nových kamarádů , které jsme získaly, jsme navštívily řadu míst," řekla Petra Tovarová.
Její spolužačka ze sousední třídy Lucie Ondráčková dodala: „Na cestách jsme toho poznaly mnoho, včetně Bílého domu či Lincolnova memoriálu. Obě dívky potvrzují, že zážitky a kontakty, které získaly jsou jedinečné.
Vzhledem k tomu, že mají děvčata dnes nové přátele i v New Jersey, zažily před pár dny poměrně velké obavy. Jejich kamarádi Marcus a Christine žijí v oblasti postižené ničivou bouří Sandy.
„Oba nějakou dobu nekomunikovali, nebylo spojení. Potom se ale přihlásili na Facebook, tak jsme si oddechly, že jsou naživu. Člověka zasáhne, když je zná osobně a ví, co tam zahynulo lidí," shodují se dívky.
Měly štěstí. Ze Států odletěly dříve, než pohroma vypukla.
„Společnost Johnson & Johnson si velice váží práce zdravotních sester a považujeme ji za nesmírně důležitou a přínosnou. Právě ony jsou v každodenním kontaktu s pacientem a jsou vždy připraveny podat mu pomocnou ruku. A to byl i hlavní důvod, proč jsme se rozhodli podpořit právě studenty ze středních zdravotnických škol, na kterých vyrůstají českým sestrám nové posily," říká generální ředitel Johnson & Johnson ČR a SR Gavin Wood.