„Kdysi jsme měli na dně studny dva metry vody, teď je tam stěží 70 centimetrů. Po vybudování obchvatu klesla hladina o 80 centimetrů. Nedávno jsem musel ponorné čerpadlo umístit naležato, abychom problém alespoň zmírnili,“ řekl jeden z místních obyvatel Pavel Holý.

Kvůli vysychající studni byl před časem nucen nechat zařízení opravit. „Používám takový druh čerpadel, který se při nasátí vzduchu poškodí a to se stalo. Oprava mě stála dva tisíce korun,“ přiznal Holý. Když jeho manželka pere prádlo v automatické pračce, může si dovolit vyprat jen čtyři várky a zbytek dát do pračky až další den. Jinak by se rodina ocitla bez vody. Jak jsme zjistili, takových lidí tu žije víc a někteří jsou na tom ještě hůře.

„Druhý měsíc proto ve Velké Bučině zajišťujeme dovoz užitkové vody v cisternách. Je určena k osobní potřebě občanů, nikoliv k mytí aut a zalévání zahrádek. V současné době vyzýváme obyvatele této městské části, aby, pokud pociťují havarijní nedostatek pitné vody, tento problém jmenovitě nahlásili na městském úřadě. Z dosavadních poznatků víme, že na nedostatek pitné vody si stěžují obyvatelé asi deseti nemovitostí,“ sdělil vedoucí odboru správy majetku MěÚ Libor Šulc.

Město nyní zvažuje, že kromě užitkové vody nechá lidem případně přistavit i cisternu s pitnou vodou. Potíže s jejím nedostatkem by definitivně vyřešilo vybudování veřejného vodovodu. Ten by uvítali mnozí lidé nejen ve Velké Bučině, kde je přibližně 90 domů, ale i v podobně velkém Ješíně. „Jedná se však o velmi finančně náročnou investici. Veřejný vodovod v Ješíně a Velké Bučině by stál zhruba sedmnáct milionů korun. O peníze na jeho vybudování chceme požádat u Státního fondu životního prostředí. Získat bychom je mohli v rámci operačního programu životního prostředí. Ten je jedním ze 24 takových programů, které mají v nejbližších měsících schválit evropští úředníci v Bruselu,“ vysvětlila starostka Velvar Jitka Linhartová.
Město má již zpracovanou projektovou dokumentaci a požádalo o stavební povolení.