S nedostatkem vody bojují také velká města. Například největší středočeské město Kladno se podle mluvčí radnice Kateřiny Přibylové na možnost sucha na svém území připravilo a v této oblasti rozhodně nezaspalo. „V loňském roce jsme realizovali závlahový systém na celém Sletišti a nová závlaha je i v parku u divadla. Údržba zeleně přeorganizovala síly a místo sečí travnatých ploch, které byly na většině území města již pozastaveny, se naplno věnujeme zálivce nově vysazených stromů, keřů, trávníků, květinových záhonů a nádob. Zálivka probíhá každý den,“ vysvětluje Přibylová, podle které přesné vyčíslení těchto nákladů bude město znát až po skončení letních měsíců.

Podle mluvčí se vysoké teploty a nízký úhrn srážek projevil také na investičních akcích, během kterých nejsou zakládány nové trávníky ani vysazovány stromy či keře, neboť při současných podmínkách by nebylo možné o tyto prvky adekvátně pečovat a zajistit jejich uchycení a růst.

„Město zároveň řeší boj se suchem nejen vzhledem ke stavu zeleně, ale snažíme se i o vznik nových vodních prvků ve městě, protože pozitivně ovlivňují mikroklima městského prostředí. Přesně takový prvek je například v divadelním parku a nové připravujeme u ploch, které budou revitalizovány,“ dodává mluvčí magistrátu.

To ve Slaném jsou podle jednatele společnosti Technické služby Slaný Jiřího Kučery květinové záhony a květinová výzdoba zalévány tak, jak by byly zalévány jindy. „Ulice nekropíme. Za prvé nemáme čím, protože to v předcházejících letech město nechtělo, a za druhé to v těchhle podmínkách vůbec nemá smysl. Voda se totiž odpaří do deseti minut, což by byly vyhozené peníze,“ sdělil Jiří Kučara.

Podle něj nejsou výdaje na zalévání nikterak diametrálně odlišné, než kdyby bylo jiné počasí. „Zatím se vejdeme do rozpočtu, nikterak negativně se po finanční stránce sucho neprojevuje,“ říká Kučera, podle kterého zálivka trávníků ve Slaném je nemožná. „Ve Slaném je přibližně 70 hektarů zelených ploch, zalívat je není v našich silách, navíc by to také stálo mnoho financí,“ uzavřel Kučera.

Mezi jedny z mála míst, kde si tráva drží svou typicky zelenou barvu, jsou některá fotbalová hřiště, i když i zde začíná být situace komplikovaná.

„Zavlažování hřišť je momentálně komplikované asi všude. My jsme nedávno udělali umělé zavlažování s tím, že máme nádrž, do které si necháváme dovážet vodu, popřípadě jí dočerpáváme z vedlejší jímky. Jsme na tom špatně, ale hřiště ještě žluté nemáme. Celkově je to ovšem průšvih, navíc nás o to více ještě děsí předpověď počasí na další dny,“ sdělil Kladenskému deníku David Vedral, předseda Slovanu Velvary. Podle toho je hřiště ve Velvarech kropeno třikrát v týdnu. „Měli jsme nastavené automatické zavlažování, jenže to jsme museli zrušit a jedeme v krizovém režimu, aby alespoň tráva žila,“ vysvětluje předseda.

Dvojice hřišť se zelená také v Tuchlovicích, respektive v Srbech. „Neustále zavlažujeme, takže situace není zrovna nejhorší. Na to, jaké je sucho, máme obě hřiště v relativně dobrém stavu. Máme starý systém zavlažování s třinácti tryskami, takže ne všude se to dokonale překrývá, a tak občas máme někde sušší místa. V Srbech je vrt, kde je voda přečerpávána do zásobníku, v Tuchlovicích pak do zásobníků čerpáme vodu z potoka. Naštěstí vodu nebereme z řádu, to si s ohledem na finance vůbec nedokáži představit,“ uvedl předseda fotbalového klubu AFK Tuchlovice Josef Bešta, podle jehož slov jsou hřiště v Tuchlovicích a Srbech kropena asi třikrát denně.

Zatím dobrý stav trávníku registrují také v Dřetovicích. „Naše hřiště je na tom relativně dobře. Po sezoně jsme investovali do hřiště i do zavlažování. Zaléváme téměř denně. Když jedu okolo hřiště zjišťuji, že je to jedna ze zelených ploch široko daleko,“ říká s úsměvem Martin Dobrý, předseda Sparty Dřetovice.

Ne všude si ovšem mohou dovolit hřiště pravidelně kropit, takovým případem je například klub z Pozdně. „Kropili jsme, dokud to šlo, asi před týdnem ovšem přišel od Povodí Vltavy přípis, podle kterého nemůžeme odebírat vodu z potoka, což jsme měli dříve povolené. V nejbližších dnech jsem na hřišti nebyl, takže aktuální stav hřiště nedokáži poslat. Když jsem tam byl naposledy, tak nebylo hřiště tak strašné,“ informoval sekretář Slavoje Pozdeň Oldřich Štěpánek, podle kterého jeho tým čeká zítra první z přátelských zápasů.