Libuše Petržílková bydlí na Stochově a jako mnoho dalších obyvatel se domnívá, že je zde naprosto nedostačující zásobování. „Masna zavírá v půl páté a pokud odjíždíte z Prahy těsně před čtvrtou hodinou, není možné otevírací dobu stihnout,“ upozornila. „I když zde je několik samoobsluh, jejich provozní doba je kromě prodejny na náměstí zcela nevyhovující snad pro každého dojíždějícího za prací,“ pokračovala.
„Výstavba většího obchodu je zatím jen v papírových plánech a nikdo neví, kdy k tomu dá úřad povolení nebo jestli o tom vůbec přemýšlí. Paradoxem ovšem je, že se Stochov holedbá tím, že je třetí největší město v okrese,“ dodala.

Někteří obyvatelé se opravdu domnívají, že ve městě je na jeho pětitisícovou obydlenost opravdu minimální možnost si nakoupit. „Když se tady dole postavila továrna, říkalo se, že naproti bude Lidl,“ uvedla jedenašedesátiletá obyvatelka Stochova. „Pak měla zase vzniknout větší prodejna naproti sokolovně a taky z toho sešlo,“ pokračovala. „Nedávno se prý mělo stavět za hřištěm u firmy Plastic. Majitel objektu umřel, takže se neděje zase nic,“ dodala.
„Bylo to už v jednání. Stavět se mělo dole za vlakovým nádražím,“ uvedla maminka dvou dětí. „My tady vůbec nenakupujeme,“ pokračovala. „Jezdíme do Tesca na Kladno nebo do Prahy do Macra,“ dodala.

Městem koluje mnoho nepodložených tvrzení a nezodpovězených otázek. Obrátili jsme se proto na starostku Stochova Stanislavu Fišerovou. „V této chvíli se sestavuje zadání návrhu územního plánu, které počítá samozřejmě i s výstavbou obchodního centra,“ uvedla Fišerová. „Tento plán by měl být hotov do dvou let,“ upřesnila.

Starostka uvedla, že prvním z možných návrhů umístění obchodního centra je rozlehlá plošina naproti firmě Arvato services při silnici vedoucí na Stochov. „Dosud není schválen ani návrh územního plánu, proto není toto tvrzení konečné,“ řekla. Upozornila dále také na skutečnost, že pozemek, o který by se jednalo, je v soukromém vlastnictví, což by mohlo další územní plány znovu pozměnit.

Starostka také zcela popřela tvrzení, že centrum mělo vzniknout uprostřed města. „Prvoplán návrhu výstavby nákupního centra se teprve sestavuje,“ upřesnila. „Souhrnně zastupitelé zamítli umístění velkoprodejny ve středu města zejména vzhledem k zatěžujícímu zásobování kamiony,“ dodala.
Obyvatele Stochova na postavení obchodního centra již netrpělivě čekají. „Tady je to tragédie. Vůbec tu ani nenakupujeme. Jezdíme jedině do Kladna nebo do Prahy,“ uvedl mladý pár sedící na stochovském náměstí.

ANKETA:

Daniela Vašinová: Nakupovat jezdíme do Nového Strašecí nebo na Kladno. Problém je večer s pečivem a maso zde neseženete ani mražené. Dávám přednost širšímu sortimentu a nižším cenám.

Martin Škopek: Velký obchod je tady určitě potřeba. Na internetových stránkách obce jsme našli, že se teď čeká na územní povolení stavby, tak uvidíme, co se stane. Každopádně bych to ocenil.

Veronika Beledová: I když je v prodejně na náměstí otevřeno až do sedmi hodin večer, kolem páté už dojde pečivo, takže nemáte šanci ho zde zakoupit. Větší prodejna by jistě ulehčila starosti všem.

Erik Hubáček: Prodejna by se tady neudržela. Ti, co jezdí nakupovat mimo město, by své zvyky nezměnili a pár místních důchodců by prodejnu neuživilo. Také mnoho lidí by ztratilo práci.

Ivana Tarabijová: Každý by velkoprodejnu uvítal. Pro každý hřebíček musíme jezdit do Nového Strašecí. Není tady žádný sortiment a ještě drahý. Samá hospoda a nemáme se ani kde najíst.