Odborníkům se po důkladné prohlídce podařilo zjistit, že se jedná o samce bobra evropského, vážícího 16 kilogramů. Hlodavce pojmenovali příznačně po představiteli obce a také jeho objeviteli Ivanu Zetkovi bobr Ivan.

Dále Aleš Vorel z České zemědělské univerzity v Praze, který se o celý případ zajímá od samého začátku, uvedl, že samec je zhruba dva roky starý. Podle vyjádření odborníků do rybníka přišel nejspíše přirozenou migrací, kdy mladší samci vyhánějí starší z jejich teritorií a oni jsou nuceni hledat si nová místa.

Nejen milovníci přírody mohou bobra Ivana díky nainstalované webkameře vídat každý den při jeho pravidelných vycházkách k mohutnému stromu, který se nachází na starostově zahradě.

„Vzhledem k tomu, že bobr vychází hlodat jen v noci, přiděláváme nyní k záznamovému zařízení také pohybové čidlo, čili jakmile se Ivan objeví, spustí se i kamera a začne nahrávat. Veškeré záznamy budou moci zájemci najít také na obecních webových stránkách www. svarov.eu,“ popsal Ivan Zetek zajímavý projekt.

Svárovský bobr se také stal součástí dlouhodobého výzkumného projektu Fakulty životního prostředí České zemědělské univerzity v Praze. Tvor byl pracovníky katedry ekologie fakulty životního prostředí a ve spolupráci se Zoo Praha označen identifikačním čipem a na jeho ocas byl umístěn lokalizátor. V okamžiku, kdy se hlodavec vydá na případnou migraci, mimo obec Svárov, bude možné jej sledovat.

Starosta Svárova také uvedl, že po domluvě s ochránci bude svého jmenovce dokrmovat osikovými poleny. „Na Štědrý večer jsem mu přichystal malé překvapení v podobě nějakého ovoce na přilepšenou. Ostatně na vánoční hody našeho bobra se můžou všichni podívat prostřednictvím webové kamery,“ uzavřel starosta.