Oddávajícím byla starostka obce, která za své volební období pronášela slavnostní řeč k novomanželům vůbec poprvé a poprvé se obřad konal ve volné přírodě, uprostřed návsi s malebným rybníčkem. Pro mnohé nepředstavitelné.

Zvědaví spoluobčané neodolali a kamarádi a známí se svou přítomností přičinili o ráz svatebního obřadu. Všechno, co se dělá poprvé nese znaky nervozity. Starostka obce Jana Nováková si na poslední chvíli zopakovala svoji roli, zvukaři se podařilo několik minut před zahájením zprovoznit neposlušnou techniku. Nakonec ale všichni měli čas.

Spoře oděné dámy v róbách i malé družičky v růžovém musely v chladném počasí přečkat. Nevěsta si zapomněla občanský průkaz.

„Iveta a Zdeněk Kotulanovi nechtěli klasickou svatbu v místnosti, a protože máme krásnou náves, úžasné prostředí, kolem prima lidi, bylo to jasné. Obřad uděláme uprostřed návsi. Obřadní síň máme, ale nikdy jsem neoddávala. Novomanželé využívali k obřadu jiná místa. Iveta pracuje na obecním úřadu, tak jsme jí připravili svatbu jinou. Při mém projevu jsem byla trošku nervózní. Za období, co dělám starostku, se nám daří jako obci dobře, ale stát náš škrtí, to znáte i odjinud, peníze nejsou. Udělali jsme novou silnici, dětské hřiště, snažíme se komunikovat s lidmi, ti nám vypomáhají jak se dá. Zde na návsi a v sále se pořádají veškeré kulturní akce. Zanedlouho budou vystavovat své výtvory děti a připomeneme si výstavbu čističky na fotografiích. A plány? Rádi bychom zrekonstruovali regionální muzeum. Střechu už máme hotovou, ale na dokončení sháníme dotace. O novou satelitní výstavbu domků nestojíme. Máme uzavřen územní plán, který se nebude rozšiřovat. A abych se nenudila, starám se o malé hasiče. Máme pětadvacet dětí, a protože i ti nejmenší mají zájem, budeme se rozšiřovat o přípravku,“ řekla už v klidu po obřadu starostka Jana Nováková.

Novomanželé zářili štěstím. „Máme rádi přírodu. Kamarádi nám pomohli tenhle neobvyklý obřad připravit. A hned zítra odlétáme na svatební cestu. Putujeme za egyptským sluncem. Dnes už můžeme prozradit naše tajemství. Daleko od Lhoty máme v plánu početí potomka,“ svěřili se novomanželé Kotulanovi.

Břetislav Kostka