Nastává chvíle, na kterou čekají vinaři i fanoušci tekuté révy. Na slavnostním otvírání letošních lahví si na své přišli všichni milovníci mladého vína.
Přesně v jedenáct hodin, jak tradice velí, začali provozovatelé vináren, vinoték a restaurací otvírat lahve. Ve většině podniků se záhy utvořily malé fronty, protože stále více lidí chodí Svatomartinské víno ochutnávat.

„Jsem tady podruhé a víno je letos stejně dobré jako minulý rok. Obliba svatomartinských oslav se mi líbí, mám syna Martina, takže jednu láhev zakoupím i pro něj,” uvedl jeden z návštěvníků zahájení prodeje Svatomartinského vína. Pro toto víno jsou vybrány jen některé odrůdy, zároveň musí vzorky schválit odborníci. Letos prošlo 365 vzorků a bude vyrobeno přibližně dva miliony lahví, zájem roste každým rokem.

K ochutnání bylo na většině míst víno červené, růžové i bílé. Značku Svatomartinské víno od roku 2005 vlastní Vinařský fond. Tradice vítání nového vína souvisí s koncem sklizně a obdobím veselí. Pochází z českých zemí, ale dnes už se rozšířila i na Slovensko.