Na mrtvém bodě zůstává jednání úředníků kladenského magistrátu se správci církevního majetku. Metr a půl velká díra v obvodové opukové zdi hřbitova, kostelíku a zvoničky u svatého Jana v Kladně–Dubí i po několika letech zvětrává a trápí pozůstalé dál.

Přestože se vedoucí odboru životního prostředí (OŽP) kladenského magistrátu Radovan Víta několikrát sešel s vedoucím realitního oddělení Správy majetku Arcibiskupství pražského Petrem Dvořákem, k rozumnému závěru dodnes nedošli. Kvůli tomu, že obec ani církev nechce slevit ze svých požadavků a zákon si obě vykládají po svém, díru ve zdi si budou pozůstalí či věříci zřejmě muset opravit na vlastní náklady.

Kostel, zvonice, hřbitov i zeď u svatého Jana jsou sice majetkem církve, která se ho nehodlá vzdát, ale jelikož hřbitov užívá město Kladno a zároveň ho i spravuje, opravu zdi si prý musí zajistit samo.

Kvůli tomu, že chybějící opukové kameny již nelze pouze doplnit, ale je třeba prý zeď kompletně strhnout a postavit celou znovu, jedná se o záležitost investiční, kterou zkrátka Kladno ze svého rozpočtu hradit nemůže, protože jde o cizí majetek.
Vedoucí OŽP Radovan Víta navíc argumentuje tím, že pokud je to v moci magistrátu, podobné záchranné práce bez výhrady provádí, ale vždy na vlastním majetku.

„Kdyby nám zeď patřila, není o čem mluvit. U hlavního hřbitova nyní provádíme rekonstrukci zdi, rovněž opukové, kde je zapotřebí provést navíc veškeré práce ručně. Jedná se o 800 m3 . Město bude tato akce stát tři miliony korun a také se tomu nevyhýbá,“ poznamenal Víta. Přesto Kladenskému deníku slíbil, že ke svatému Janu opakovaně pošle památkáře, zda by nemohla přicházet v úvahu alespoň varianta zacelení díry ve zdi.

Po rozhovoru se správcem církevního majetku Petrem Dvořákem je ale více než zřejmé, že církev zkrátka problém řešit nebude.
„Město Kladno má dost prostředků na to, aby zeď opravilo. Jinak se bude muset najít nějaký dárce, který věnuje peníze, a nebo si lidé budou muset pomoci nějakým způsobem sami. Na opravy tohoto druhu neexistují ani žádné granty,“ řekl vedoucí oddělení Správy majetku Arcibiskupství pražského Petr Dvořák, jenž problém neskrývaně bagatelizuje.

Méně nepodstatný se ale jeví pozůstalým a věřícím, kteří nepřestávají kroutit hlavou. „Je to ostuda, že to tu takhle nechají, přitom oprava díry ve zdi je záležitostí na jednoodpoledne. Zaráží mě to navíc i proto, že kraj zainvestoval nákladnou opravu střechy kapličky v areálu hřbitova a nikoho nezajímá, že sem vandalové mají stále volný přístup. To přece postrádá smysl,“ rozčilil se majitel jedné z hrobek na hřbitově u svatého Jana Josef Jágr.

Stejně jako jeho manželka Hedvika se shoduje v názoru, že je zbytečné nadále zamykat vstupní bránu. I ostatní pozůstalí navíc nesouhlasí s tím, že poplatky za pronájem hrobů musí bez výjimky pravidelně platit a úroveň hřbitova je žalostná zvláště po častých nezvaných návštěvách vandalů, jimž nikdo nehodlá zamezit.