Královské město Slaný je jediné město v kladenském okrese, které není členem Svazu měst a obcí. „Slaný v tuto chvíli nevidí důvod, proč do Svazu měst a obcí vstupovat,“ prohlásil slánský starosta Ivo Rubík.

Poukázal na časové nároky, které z členství připadají především starostovi a místostarostovi. „Za stavu, kdy jsme v nejrůznějších spolcích a chceme v nich být aktivní, tak jsme se dohodli, že členem Svazu měst a obcí znamená být tam jenom členem, ale neznamená to se aktivně na té činnosti podílet, protože by se to prostě nestihlo,“ dodal.

Starosta se neobává, že by odmítavý postoj městu škodil. „Jsme schopni konzultovat s vedením Svazu měst a obcí přes bývalého europoslance, který byl vlastně ve vedení svazu,“ řekl Rubík, aniž by vysvětlil, koho má na mysli.

Zároveň důrazně odmítl možnost členství v konkurenčním Sdružení městských samospráv, které označil za málo účelné a politizované. Město Slaný je členem Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska, kde působí v předsednictvu, stejně tak jako v česko-německém Sdružení měst s husitskou historií a tradicí.

Slaný působí mimo jiné i v Národní síti Zdravých měst ČR, v Přemyslovských středních Čechách a v Regionální rozvojové agentuře Středočeského kraje. Svaz měst a obcí je nevládní organizace, která propojuje 2470 obcí z celkového počtu 6249 v celé ČR, ze čtyřiadvaceti statutárních měst chybí pouze Teplice. (apr)