Přesto je to ale možné, a to v některých částech největšího středočeského města Kladna.

S tímto problémem se již dlouhá léta potýkají například obyvatelé čtvrti Švermov a několika dalších ulic v Kladně. Kanalizační systém je tu buď zastaralý, nebo není vůbec. „Město nikdy nemělo v rozpočtu tolik finančních prostředků, aby mohlo zajistit plošnou kanalizaci, proto se její zavádění provádělo postupně. V současné době máme zažádáno o dotaci z Evropské unie na její dokončení v místech, kde je to potřeba,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Petra Kučerová.

O tom, že to skutečně potřeba je, svědčí také případ, o kterém jsme vás informovali již na počátku loňského roku. Obyvatelé ulic Rosalie Hajníkové a Dobrovského už měli dost hanebného chování svých sousedů z ulice Třebízského, kteří jim bezostyšně vypouštěli splaškovou vodu přímo pod okna. Obraceli se na úřady, upozorňovali sousedy, ale bylo jim to málo platné. Proto se svým problémem obrátili na Kladenský deník.

„Trápí nás hrozný zápach. Je to hnus a my už nevíme co si s tím počít,“ svěřil se tehdy místní obyvatel Zdeněk Trejbal. A jeho slova podpořili i další lidé. „Můj manžel byl kvůli problému se znečišťováním ulic na úřadě, ale tam mu bylo řečeno, že máme sepsat petici nebo se obrátit na policii,“ sdělila Jitka Hájková, která bydlí v ulici Dobrovského, kudy tehdy protékal hlavní proud splaškové vody.

Po upozornění Kladenského deníku se na místo dostavili i zástupci jednotlivých odborů magistrátu města a prověřili asi pětadvacet vlastníků místních nemovitostí.

Z průzkumu vyplynulo, že závada byla zjištěna pouze u jediného domu, kde byly samostatně vypouštěny vody, patrně z pračky, přímo na veřejné prostranství. „Na jaře máme v plánu udělat na hranici ulic Dobrovského a Rosalie Hajníkové alpskou vpusť, aby nedocházelo k dalšímu odtoku splaškových, ale také dešťových vod,“ uvedl před rokem náměstek primátora Miroslav Bernášek.

Výsledek po roce? „Je pravda, že se tu byl podívat někdo z města, ale žádnou vpusť tu nevybudovali a kvůli odpadním vodám, které tečou na náš pozemek, se budeme soudit,“ řekl Zdeněk Trejbal.

“Bylo potřeba technicky vyřešit napojení vpusti. V této chvíli je problém již vyřešen, co se týká samotného vyhotovení je třeba ještě počkat na lepší počasí. Podle našich odhadů by tato vpusť měla být hotova do poloviny dubna letošního roku,“ uvedla mluvčí kladenského magistrátu Petra Kučerová.

Vzhledem k tomu, že město na vybudování kanalizace finanční prostředky nemá, mohou Švermované asi jen doufat, že argumenty, které Kladno předložilo pro získání dotací z kohezních fondů EU, budou dost přesvědčivé. „Tento týden náměstek primátora Miroslav Bernášek letí na pracovní schůzku do Bruselu, kde se bude o dotaci jednat,“ dodala Kučerová.

Zuzana Vlková