Jedno z největších světových tajemství, záhadu bermudského trojúhelníku, se pokusili tento týden objasnit ve slánském bazénu studenti gymnázia.

Vzhledem ke čtyřleté intenzivní spolupráci se štábem České televize, který si Slaný nezřídka vybírá pro natáčení populárně vědeckého pořadu Zázraky přírody, se do města televize vrátila zhruba po tři čtvrtě roce znovu.

Pro ztvárnění 31. dílu oblíbeného pořadu si autoři tentokrát vybrali prostory aquaparku, kde se před objektivy kamer odehrály divy.

Vše je obestřeno tajemstvím, které smí odhalit až diváci na televizních obrazovkách. Zhruba pětatřicetičlenný štáb se špičkovou technikou i podvodními kamerami si rezervoval v úterý bazén výhradně pro sebe.

Pod taktovkou režiséra pořadu Adama Rezka, produkčního Vojtěcha Svobody a dramaturgyně Elišky Faeklové, se ve vodě rozjela velkolepá show. Hlavní aktér pořadu, Vladimír Kořen, se uvolil dát všanc svoji osobu a jako pokusný králík se spouštěl, mimo jiné, toboganem do slánských vod. Přestože nelze více z natáčení prozradit, není tajemstvím, že jedinečný pokus se podařil a všichni účastníci, včetně potápěče, přežili.

Setkání u vody, kde teplota vzduchu dosahovala třiceti stupňů Celsia, si přítomní pochvalovali. Režisér Adam Rezek řekl: „Ve Slaném je šikovný tým vědců žáků a studentů, který nám vydatně pomáhá.

Hodně pokusů pro nás připravují Laborky.cz, které působí při místním gymnáziu. Jsou to bezvadní lidé, proto s nimi spolupracujeme. Dosud jsme byli vždy spokojeni. Díl, jenž jsme natáčeli nyní ve Slaném, bude vysílán někdy mezi březnem až květnem," prozradil režisér.

Díky divácké oblibě a rozpočtu seriálu, jehož protagonisté často čelí extrémním podmínkám, je jisté, že v letošním roce vznikne dalších osm dílů.

A jak se v České televizi o šikovných malých vědcích dozvěděli? Díky tomu, že rekvizitářem pořadu je Slaňák Miloš Farský, dobře ví, co parta z jeho města dokáže. Doporučil proto před lety lidi z gymnázia a výsledkem jsou neskutečné věci.

Pod heslem vyšší výkon, je o studentech z Laborek.cz slyšet čím dál častěji. Talentované děti ve věku zhruba od deseti roků se scházejí na půdě školy pravidelně s dospělými nadšenci, ať už rodiči nebo někdejšími absolventy.

Slánští žáci díky svým nápadům a pokusům uspěli nedávno v soutěži Zlatý oříšek. Ta je určena talentovaným dětem. Tento týden natáčeli i pro brněnskou televizi pořad Věříš si a o víkendu je čekají dotáčky Zázraků přírody. Ve stejnou chvíli přeběhnou malí vědci do sousedního studia na natáčení dětského pořadu Planeta YÓ.

Co je bermudský trojúhelník?

Bermudský trojúhelník anebo také Ďáblův trojúhelník je označována oblast ležící mezi Miami na Floridě (případně jižním cípem Floridy), Portorikem (město San Juan) a Bermudami na pomezí Mexického zálivu a západního Atlantiku. Oblast bermudského trojúhelníku má (především mezi příznivci záhad a nevysvětlitelných jevů) pověst oblasti s výrazně zvýšeným výskytem mizení lodí a letadel nebo případy plavidel nalezených bez posádky. Oficiální zdroje (státní orgány, vědecké instituce, pojišťovny) však nic takového nepotvrzují, neexistují ani oficiální statistiky, které by potvrzovaly zvýšený výskyt nehod neobvyklých nebo nevysvětlených. Zdroj: Wikipedie