Akci ve svém průmyslovém areálu u Pavlova nedaleko Unhoště pořádala společnost Panattoni. Ta má v současnosti ve svých parcích umístěno minimálně 64 včelstev v osmi lokalitách. Na každý park připadá přibližně 500 000 včel.

Tyto včely mají možnost opylování v okolí až pěti kilometrů, které zahrnují městskou zeleň i přilehlé lesy a pole, což přispívá k vysoké produkci medu. "V loňském roce se z úlů v průmyslových areálech společnosti stočilo 1,4 tuny medu. Panattoni také podporuje včelařství a zdůrazňuje roli včel v našem ekosystému prostřednictvím vzdělávacích workshopů pro děti z blízkých základních a mateřských škol, které se konají přímo v parcích," uvedla za společnost Markéta Mikšíková.

V osmi areálech po celé České republice jsou tak umístěna včelstva v chytrých úlech. Informace o stavu včelstva a jeho chování totiž monitoruje IT systém a vše vyhodnocuje umělá inteligence. Systém umožňuje dálkové monitorování úlů pomocí sady senzorů, které měří teplotu, hmotnost a akustiku. Díky tomu je například vidět, zda včely nosí ze svého okolí nektar nebo naopak spotřebovávají zásoby.

close Snímky z akce s názvem Včely ze všech stran. info Zdroj: Panattoni zoom_in Snímky z akce s názvem Včely ze všech stran.

Tato data jsou následně analyzována pomocí umělé inteligence, což včelařům poskytuje informace o zdraví a chování včel. Tam, kde je připojení k internetu, jsou v provozu i online kamery a přes ně lze včely nepřetržitě sledovat.

„Vždy jsme se snažili minimalizovat dopad našich průmyslových parků na životní prostředí a ukazovat tak možnou udržitelnou cestu. Umisťování včelích úlů do areálů tak byl jedním z logických kroků, který následně motivoval i mnoho dalších k této prospěšné aktivitě. Do úplně jiné dimenze v péči o včelstva nás posunul pan Pavel Mach, který díky monitorovacím systémům využívajícím umělou inteligenci zlepšil podmínky pro včelky na přímo nebeskou úroveň,“ řekl Pavel Sovička, generální ředitel pro Českou republiku a Slovensko.