Kvůli tomu, že město i církev nenašly do dnešního dne společnou řeč ani potřebné finance, díra v hradební zdi hřbitova se stále zvětšuje a nenechavci mají do areálu nadále volný přístup. Ani po několika letech co se záležitostí zabývá Kladenský deník nebyla zjednána náprava a obě oslovené strany (majitel i správce) se nadále vymlouvají. Přesto se v posledních dnech začaly na hřbitově dít věci, které svědčí o tom, že letitá církevní památka v srdci přírody není přece jen vlastníkovi lhostejná.

Opravy již začaly
„Díky dotacím, které se podařilo získat, je na hřbitově nyní opravována dřevěná zvonice. Je to velká vzácnost, takže je k ní tímto způsobem i přistupováno. V letošním roce bude do jejích oprav investováno nejméně půl milionu korun,“ řekl kladenský arciděkan Jiří Neliba.

Jak potvrdil i stavební technik pražského vikariátu Petr Vondráček, jenž církevní památky spravuje, opravy na dřevěné zvonici v letošním roce v žádném případě neskončí. Bude rekonstruována pouze z větší části.

Práce letos nekončí
„Určitě budeme pokračovat i za rok, protože je zapotřebí na zvonici opravit hrotnici, která vynášela kříž na věži. Jeden dobrodinec ho sice zachránil, ale je třeba ho repasovat a vrátit na věž.

Dále bude nutné zhotovit speciální oplechování. Tam kam člověk nedosáhne bude z mědi a na dostupných místech pouze z titan-zinku, aby nelákalo zloděje,“ sdělil stavební technik Petr Vondráček.

Podle jeho slov tyto a další opravy a úpravy pohltí ještě i dalších půl milionu korun. Protože se ale u svatého Jana začalo nanovo pracovat, lidé se dotazují, kdy konečně dojde i na opravu ohradní zdi.

„Je to holý nesmysl, aby se sem investovaly miliony a zloději měli volný přístup, nadále vylupovali nápisy z náhrobků a ničili hroby nebo kradli dešťové svody na kostele. Možná by si hřbitov zasloužil i kamerový systém,“ uvedla žena z Kladna-Dubí.

Kvůli tomu, že zeď, hřbitov, kostel i zvonice náleží církvi a město Kladno je pouze jeho správcem, nepodařilo se dodnes sehnat potřebné finance.

Město o hřbitov stojí
„Objekt patří církvi, která financuje nyní i konkrétní opravy. Určitě ale nevylučujeme, že se památka stane naším majetkem, a pak bychom dokázali provést kompletní rekonstrukci celého objektu,“ uvedl mluvčí kladenského magistrátu Libor Kasík.

Podle jeho slov je zapotřebí vést řadu dialogů, které by mohly vyústit v to, že skutečně kostel a okolí připadnou městu. „Určitě by to vyřešilo mnoho letitých problémů a hlavně opravu té díry ve zdi, která se stále zvětšuje. Když jdeme zapálit svíčku, tak člověk ani nemusí použít klíče od vrat, aby se tam dostal. Je to ostuda a doufám, že už ty dialogy město s církví dovede do konce,“ postěžovala si Hedvika Jágrová z Kladna.