V minulých dnech se koalici podařilo v zastupitelstvu prosadit záměr prodat zmíněný pozemek o výměře 2500 metrů čtverečních jedinému investorovi, který o něj projevil zájem, a to bez požadavku opozice vyhlásit nejprve architektonickou soutěž. Reakce na sebe nenechala dlouho čekat.

„Tažení proti výstavbě v exponované lokalitě pokračuje. Dohodli jsme se na společném bojkotu dalšího postupu a snaze záměr zvrátit se zastupiteli TOP 09. Bude to ale velmi náročné. Podporu nám přislíbili i zastupitelé z KSČM,“ uvedl předseda VPK Milan Volf. Součástí boje proti stavbě v centru města bude podle jeho slov rovněž příprava zvláštní petice vznikající v úzké spolupráci s odborníky, v níž se mohou vyjádřit všichni občané Kladna.

Jak poznamenal kladenský primátor Dan Jiránek (ODS), navržená studie je v souladu s územním plánem, což potvrdil i architekt města František Müller. Město si navíc stanovuje přesné podmínky, bez jejichž splnění nemůže být dům na náměstí Svobody postaven.

„Jedním z našich požadavků je, že zde investor musí vybudovat nejméně tři sta parkovacích míst. Na něco jiného nikdy nepřistoupíme a při nesplnění této podmínky se zde nic stavět nebude,“ konstatoval primátor.

O pozemcích a případné výstavbě na náměstí Svobody, kde se kdysi nacházela nevzhledná tržnice přezdívaná Mexikoplac, zastupitelé diskutují už řadu let. Dosud prodej pozemků několikrát zamítli.

V minulém volebním období u nich neuspěl jiný investor, který zde zamýšlel postavit obchodní centrum s větším množstvím bytů. Nesplnil už tehdy stanovenou podmínku počtu nových parkovacích míst.

Jak na zastupitelstvu konstatoval Milan Volf, je tentokrát situace jiná. „Nyní za tím může být jen něčí velký osobní zájem,“ nastínil Volf.