Nový majitel již pár dnů po převodu začal demontovat vzácné trámoví krovů, přestože se tomu pokoušeli zabránit památkáři, slánský odbor kultury i Stavební úřad obce Zlonice. Po jeho zásahu zmizelo z objektu mnoho kvalitního dřeva. Vlastník byl sice zhruba po roce v nepřítomnosti odsouzen, ale devastace pokračovala dál.

Kvůli dluhům dalšího majitele byla sýpka, kde odhadem zmizelo dřevo za 13 milionů korun, nabízena asi před rokem pelhřimovským exekučním úřadem v dražbě za pouhých 15 tisíc.

Převládá názor, že oba majitelé byli jen nastrčení „bílí koně“ a také cena, za niž byla barokní památka z osmnáctého století nabízena, nesmyslně nízká.
Podle posledních zpráv získala barokní památku společnost s ručením omezeným Project Andreas Cross dvou občanů ruské federace. „Vloni v létě nás kontaktovala česká zprostředkovatelka se dvěma Rusy – mužem a ženou, a zajímali se o to, jaké zajišťovací práce proti další devastaci stavební úřad nařídil. Sdělili, že by rádi sýpku využili ke kulturním účelům. Nenechali tady však žádný kontakt a zatím se znovu neobjevili,“ uvedla pracovnice

Stavebního úřadu ve Zlonicích Jana Dudová. Doplnila, že trojici odkázali na odbor kultury Městského úřadu ve Slaném, který také měl na záchraně vzácné budovy eminentní zájem.

„Nikdo nás nekontaktoval. Ale je nám známo, že se změnil majitel objektu, a tak se v nejbližší době chystáme spojit s památkovým ústavem a vyzveme nové vlastníky k součinnosti. Přestože stavba je již velmi zdevastovaná a staticky narušená, bojovat o její záchranu nepřestaneme,“ ujistil vedoucí odboru kultury Vladimír Přibyl.

Společnost Project Andrea Gross, založená v červnu loňského roku, má jako předmět podnikání v obchodním rejstříku mimo jiné uvedeno pořádání kulturních produkcí, zábav a provozování zařízení sloužících zábavě. Kontaktovat se nám ale nepodařilo ani jednoho z jednatelů, neboť nikde neuvádějí svůj telefon. Nezbývá než vyčkat, zda devastace kulturní památky bude pokračovat či se vše obrátí k lepšímu.