Přestože nové vedení regionální rady nezařadilo do letošních jarních výzev program týkající se rozvoje měst a obcí a Slaný má tak téměř znemožněno žádat o osmdesátimilionovou dotaci na dlouhodobě chystanou kompletní rekonstrukci barokní sýpky v Palackého ulici ve Slaném, vedení města se přesto nevzdává a usiluje o to, aby potřebné peníze dokázalo získat z některého z nadregionálních projektů.

Díky tomu, že jasná představa a projektová dokumentace na přestavbu objektu již existují, má Slaný velkou šanci, aby uspělo s žádostmi, a to tím, že vytvoří v budově sýpky stálou expozici sakrálního umění nejen slánského regionu.

“Usilujeme o to, aby to nebyla izolovaná akce, ale aby to byl model, jenž by se uskutečnil i v jiných částech republiky. V takovém případě je možné dosáhnout na jiný typ finanční podpory,“ uvedl vedoucí odboru kultury Městského úřadu ve Slaném Vladimír Přibyl.
Podle jeho slov je většina sakrálního umění od počátku devadesátých let po nájezdech vykradačů kostelů uložena v depozitářích, takže by nejméně padesát vzácných předmětů spatřilo nově světlo světa, přičemž část expozice by měla být variabilní.

Pokud se zmíněných 80 milionů korun přece jen podaří pro Slaný získat, v podkroví budovy by měla dále vzniknout výstavní síň – Galerie V. V. Štecha.
„Spolupracujeme s Uměleckou besedou v Praze, která působí celorepublikově. Ta by se následně stala odborným partnerem pro výstavy novějšího českého umění. I pro tento účel je již připravena smlouva, jež bude jedním z dokladů při grantovém řízení,“ doplnil Vladimír Přibyl.

Přízemí budovy by následně dle plánu mělo posloužit jako městský skanzen. „I když máme projekt po stavební stránce dobře připraven, veškeré plánované akce se neposkytnutnutím požadovaných peněz posouvají na další období, což bude dle mého odhadu nejméně rok nové usilovné práce,“ vyjádřil se místostarosta Slaného Jaroslav Hložek.