Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Také vaši domácnost mohou nyní navštívit statistici

Kladensko - Český statistický úřad (ČSÚ) zahájil každoroční šetření životních podmínek a příjmů domácností. Průzkum provádí až do 28. května, a to i na území Středočeského kraje.

13.2.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK

„Odborně proškolení tazatelé zde kontaktují 1282 domácností, z toho 540 bytů letos navštívíme poprvé," uvedla ředitelka krajské správy ČSÚ Monika Braunšveigová.

Nejvíce náhodně vybraných domácností v rámci regionu osloví tazatelé v okrese Kladno. Bude jich 194, z toho 70 nově. Zbývající část respondentů se šetření zúčastní opakovaně. Šetření je prováděno formou osobního rozhovoru. Tazatelé se respondentům prokazují novým průkazem. Jejich identitu je možné si ověřit na webových stránkách úřadu.

Také čtěte: Na doktora zaútočil se sekyrou v ruce, jen štěstím ho nezabil

Zjišťované údaje jsou anonymní.


Proč se průzkum dělá?

Cílem průzkumu je získat aktuální data pro hodnocení sociální a ekonomické situace obyvatel. „I když je účast vybraných domácností dobrovolná, většina z nich s námi ochotně spolupracuje. Velmi si toho vážíme, protože výsledky šetření jsou důležitým zdrojem informací pro hodnocení životní úrovně a příjmové situace domácností. Tato data jsou pak srovnatelná za 34 evropských států," sdělila předsedkyně ČSÚ Iva Ritschelová.

Minulé výsledky

Šetření týkající se životních podmínek obyvatel se koná každoročně. Poslední dostupné údaje, z nichž jsou už zpracovány vybrané předběžné výsledky, se vztahují k roku 2016.

„Vyplývá z nich, že míra ohrožení příjmovou chudobou a sociálním vyloučením v České republice znovu mírně klesla, a na 13,3 procenta. Česko se tak stále řadí mezi evropské země s nejnižší úrovní tohoto ukazatele," konstatovala Michaela Brázdilová z oddělení sociálních šetření ČSÚ.

Podíl osob ohrožených příjmovou chudobou se podle předběžných údajů nezměnil. Zůstává na úrovni 9,7 procenta.


Průzkum ukázal, že ve Středočeském kraji jsou pro 24,8 procenta obyvatel velkou zátěží náklady spojené s jejich bydlením. Celkem 7,1 procenta lidí vychází jen s velkými obtížemi se svými příjmy. Z údajů vyplývá, že 22,3 procenta Středočechů neměla kvůli nedostatku peněz týdenní dovolenou mimo domov, 8,7 procenta jich ani obden nejí maso, protože na to nemají, 5,3 procenta žije kvůli šetření v nedostatečně vytápěných bytech a 31,7 procenta by si nemohlo dovolit zaplatit neočekávaný výdaj ve výši 9700 korun.

Nájemné, hypotéky a splátky z úvěrů jich ale za dotazované období nezaplatilo jen minimum.

Nepřehlédněte: Středočeský policejní ředitel Václav Kučera hostem pořadu K věci na Regionu

Definitivní výsledky šetření za rok 2016 budou mít statistici k dispozici letos v dubnu.

Autor: Robert Božovský

13.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení