Přeplněný sál, tanečníci šlapající si po nohou, vedro až k zalknutí, nekonečná fronta na předražené občerstvení. Takové stížnosti přivedly několik čtenářů až do redakce Kladenského deníku. Nedokáží se smířit s tím, že úroveň kurzů tance a společenské výchovy v Kladně tím značně trpí.

Pro srovnání – úterní lekce v kladenském kulturáku navštěvuje letos maximálně sedmdesát pár. Dle oficiálních čísel se pátečních hodin zúčastňuje dokonce sto pět párů.

Přestože se stěžovatelé rozčilují nad tím, že takové množství lidí provozovatel pátečního kurzu vůbec přijme, ačkoli tím trpí kvalita a například výuka kolových tanců musí být rozdělována, taneční mistr Jiří Kotina se hájí tím, že o jeho kurzy je tradičně velký zájem a musel i letos řadu uchazečů odmítat. Ti jsou již nyní přihlášeni do kurzů na příští rok.

„U nás to funguje tak, že pokud není někdo spokojen, vracíme mu plné školné a má možnost odejít. Na druhé straně mě těší, že je o nás takový zájem. Problémy s velkým teplem při první hodině jsme vyřešili, stejně jako s nezvanými hosty, kteří se svévolně vloudili do kurzu,“ uvedl taneční mistr Jiří Kotina, jenž v Kladně působí dlouhé roky.

Podle názoru veřejnosti je i při velkém zájmu o kurz vždy v první řadě dobré používat zdravý úsudek a rozumně odhadnout co je únosné či nikoli.

„Na první hodině bylo v sále vedro k zalknutí. To se nakonec vyřešilo a dokonce zprovoznili i bar na balkoně, protože fronty u kiosku v předsálí byly příliš dlouhé. S tím, že pronájem sálu je vysoký, souhlasím, ale není dobré, aby to na lidi působilo tak, že chtějí provozovatelé vydělat za každou cenu. Od počátku září se situace zlepšila, ale myslím si, že je to tím, že jsme si začali stěžovat. Jinak by se nepohnulo nic. I tak jsem přesvědčen, že jde především o to, že jde hlavně o zisk,“ uvedl stěžovatel a otec návštěvnice kurzu Luděk Slapnička.

Přesto, že je tento muž dle Jiřího Kotiny teprve druhý v pořadí, kdo si na úroveň tanečních za celé roky stěžoval, podobný názor vyjádřili i další rodiče, stejně jako samotní tanečníci.

„Je tady narváno a nohy jsem měla minule celé odřené, jak jsme po sobě šlapali. Vadí mi například, že nemáme žádné rozlišováky a může sem kdokoli zvenku, kdo si zaplatí vstup a nepatří do kurzu. Úplně nejhorší je opilá mládež, kterou se ale snaží pořadatelé mírnit,“ postěžovala si jedna z tanečnic. Její slova podpořil i další z rodičů, jenž vidí hlavní chybu v tom, že jsou slučovány dva pojmy – kapacita sálu s využitým prostorem na parketu.

„Provozovatelé kulturáku si stále naříkají, jak je to pomalu prodělečný podnik, ale opak je pravdou. Rozumnější by bylo rozdělit kurzy na pátek a sobotu a třeba se stejným tanečním mistrem, když ho lidé chtějí. Nevím, kolik stojí sál při tanečních, ale my jsme zde při maturitním plese starší dcery zaplatili 85 tisíc za večer,“ uvedl jeden z rodičů, s doplněním, že občerstvení je skutečně cenově neúměrné.

„Něco jiného je to na plesech. Ať si to dospělí zaplatí, ale tohle je akce pro studenty,“ doplnil otec.O páteční prodloužené hodině se na místo vydal i Kladenský deník, aby situaci prověřil přímo na místě.

I podle vyjádření přítomných tanečníků bylo tento den lidí na parketu paradoxně méně než jindy, vzduch snesitelný, fronta na občerstvení přiměřená, jen tanečního mistra, byť měl mikrofon, bylo špatně slyšet, poněvadž byl v místnosti neustálý šum. Dalším bonusem byla diskotéka na malém sále, což se ale na druhé straně s duchem tanečních poněkud rozchází.

„Pro spokojenost návštěvníků se snažíme dělat maximum, a proto jsme hned při druhé záříjové hodině posílili o jeden bar. Myslím, že úroveň služeb v kulturním domě se za posledních dvacet let výrazně změnila k lepšímu,“ uvedl provozovatel Domu kultury v Kladně Michal Muláček. Ani Kladenskému deníku ale neprozradil, kolik vlastně pronájem sálu pro taneční stojí.

Stav, na nějž si lidé stěžují, není zřejmě specifikem pouze pro Kladno. Podobné pocity zažívají žáci a příbuzní ve slánském Městském kulturním centru Grand. I tam bývají některé kurzy nesnesitelně plné. Oproti Kladnu však ve Slaném existuje systém, kdy si taneční mistři každoročně navzájem střídají atraktivnější páteční dny se sobotními, což v Kladně zřejmě zatím nepadá v úvahu.