Stovky patnácti a šestnáctiletých frekventantů mají tak svoji velkou premiéru za sebou a nyní je čekají už jen hodiny usilovné práce, jejíž vysledky zúročí na sklonku roku buď při závěrečném věnečku nebo revanši.

Pro mnoho mladých lidí jsou taneční významným předělem při přechodu ze základní školy na střední. Je to okamžik, když se z holek a kluků poprvé oficiálně stávají slečny a mladí pánové a učí se nejen tančit, ale chovat tak, jak velí etiketa.

Protože většina rodičů touží dát svému dítěti nejlepší vzdělání, podobným způsobem volí i taneční kurzy. Vzhledem k tomu, že i v tomto oboru vládne vcelku silná konkurence, ostré lokty a navíc kvalita nabízených služeb se různí, je standardem, že některé taneční kurzy jsou trvale nabité a jiné spíše poloprázdné.

Jak se Kladenský deník přesvědčil, provozovatelé tanečních škol svádí mnohdy letitý boj zejména o atraktivní dny v týdnu, přičemž pátek mezi zájemci jasně vede, a někteří nemají šanci ho získat ani v nejmenším.

V Kladně tedy i letos platí, že taneční kurzy pro mládež vede v pátek posedmadvacáté Jiří Kotina s partnerkou a svými spolupracovníky. „Naše kurzy navštěvují nyní slabší ročníky dětí narozených v letech 1995, 1996. Letos máme 87 párů. Je to méně než v předchozích letech. Osobně se mi nelíbí, že se z tanečních kurzů stala volná živnost a kolikrát to dělají lidé, kteří nemají odpovídající kvalifikaci,“ upozornil Jiří Kotina.

V méně atraktivní úterý vyučuje tradičně v kladenském kulturním domě přes třicet let taneční mistr Josef Vörös s partnerkou a asistenty. Zkušenost předají společně letos při patnácti lekcích padesáti párům.

„Na jednu stranu je to dobré, že při výuce mají lidé kolem sebe více místa a můžete se jim individuálně věnovat. Na druhé straně studenti nemají druhý den ve škole vůbec žádné úlevy.

Zaplatit nájem v kulturáku, zhruba 250 tisíc za kurz, není také jednoduché. Díky padesátitisícové finanční podpoře města se nám to ale jakž takž daří,“ řekl například taneční mistr Josef Vörös. Nestěžuje si. Práce má i tak dost. V sobotu vyučuje tanec ještě i ve švermovské sokolovně.

Ve Slaném mají systém pronájmu sálu v Grandu jiný. Čtvrtek, pátek či sobotu si dvě tamní taneční školy každoročně pravidelně prostřídávají. Protože bylo ale adeptů letos málo, naplnil se pouze pátek pod vedením tanečního mistra Michala Cyprise.

Městské centrum Grand bude proto pravidelně navštěvovat pouze sedmdesát párů. Navíc taneční mistr požaduje ve Slaném po dívkách stejné školné jako od chlapců. Některé kurzy mají poněkud diskriminační přístup. Děvčata platí při zápisu i o osm set korun více než chlapci jen proto, že se jich tradičně hlásí vyšší počet.

Taneční škola Pavla Horáka ze Slaného letos hodiny dávat nebude. Nájemné je vysoké, město slevit nechce a ročníky 95, 96 jsou slabé. Čtvrtek ani sobota se nenaplnily.