Také ve Slaném se našla skupina nadšenců, kteří se rozhodli tuto akci zorganizovat i pro místní. Každý organizátor musí nejprve získat licenci, proto začátky nebyly nejlehčí, ale podařilo se a letos proběhl druhý ročník. TEDxSlaný pořádají Miloslav Nič, Vojtěch Solař a Jakub a Pavlína Fejtkovi. Celou akci natáčel na video Jiří Husník.

V prostorách kina vystoupilo celkem šest řečníků, pět domácích a jeden host. Letošním hostem se stal spoluzakladatel Klubu srdcařů Peter Chalupianský. Ve svých 28 letech dokázal získat téměř dva miliony korun pro více než 30 lidí s handicapem. Založil vlastní nadační fond, vydal populární knížku Odposlechnuto v Praze, odeslal přes tisíc ručně psaných pohlednic a uspořádal více než 80 cestovatelských stand-upů po celé České republice. Jeho vyprávění o tom, jak všeho docílil, diváky strhlo.

Konferenci zahájil podnikatel Martin „MaKr“ Kratochvíl, který se 20 let věnuje problematice počítačových sítí a elektronické komunikace. Posluchače seznámil s realitou internetového propojení i s tím, co můžeme a nemůžeme očekávat. Chvíle, když se všichni přítomní proměnili ve wifi vysílače, byla jistě velmi poučná.

Vedoucí knihovny a infocentra Slaný, Zoja Kučerová, představila knihovnu, která již dávno není pouhou půjčovnou knih, ale je i komunitním centrem, na jehož akce se těší batolata, dítka školou povinná i návštěvníci, kteří do školy chodili před šesti či šedesáti lety. Ukázalo se, že i ve světě digitálních technologií má knihovna pevné místo, a je pro ni větším problémem nalézt dostatečně velké fyzické prostory pro své akce než čelit konkurenci elektronických zdrojů.

Slánský triatlonista Tomáš Řenč vzpomínal na své sportovní začátky a vtipně komentoval své sportovní úspěchy z posledních let. V roce 2018 se stal mistrem republiky v polovičním i celém Ironmanu a celkovým vítězem českého poháru. Za svými sportovními úspěchy vyjíždí i za hranice ČR, například v roce 2017 získal 1. místo v rakouském Ironmanu. Motivací a zároveň jeho největší podporou při závodech je jeho žena Anička a syn Jonášek.

Spoluzakladatelka a v současné době umělecká vedoucí a sbormistr spolku Consortium Camerale Slanense, Alena Šandová, se ve své prezentaci zaměřila na lidský hlas, s jehož poznáváním má bohaté zkušenosti jak ve svém zaměstnání učitelky na 1. stupni, kde vyučuje rozšířenou hudební výchovou, základy hry na flétnu a působí i jako sbormistr přípravných sborů, ale také ze zkušeností nasbíraných během rozličných seminářů, ze kterých vychází při práci s ženským pěveckým sborem. Svůj umělecký potenciál vkládá i do psaní písní pro děti, překládá texty písní z ruštiny i angličtiny a tvoří aranže k písním.

Akci zakončil svým vystoupením převor kláštera ve Slaném Jan Poříz, římsko-katolický kněz a člen řádu bosých karmelitánů. Seznámil posluchače s učením svaté Terezie od Ježíše, známé jako Terezie z Ávily. Sám otec převor ve španělské Ávile studoval a na architektonickém uspořádání města, které dokumentoval fotografií, vyložil symbolický význam „Vnitřního hradu“ v každém z nás.
Přes krásné počasí, panující celý den venku, si tato akce opět našla početnou skupinu svých příznivců, kteří se již nyní těší na třetí ročník a na další zajímavé hosty. Nezbývá než popřát organizátorům opětovně šťastnou ruku při výběru účinkujících a poděkovat královskému městu Slaný, jehož grant pomohl uhradit část nákladů na tuto akci.

Průběh akce bude během několika týdnů možné shlédnout na youtube, zatím se můžete podívat na velmi zajímavá videa z TEDxSlaný 2018. Ale nic nenahradí atmosféru autentického zážitku přímo v sále. Proto Vás již teď srdečně zveme na TEDx Slaný 2020.

Alena Šandová a Dagmar Machálková