Vše začalo loni v listopadu. Pípalovi mají doma internet vytáčený přes pevnou linku. Ta jednoho dne zazvonila a na druhém konci se ozvala žena, která nabízela výhodnější podmínky pro připojení. „Tvrdila že je od O2. Nabídka byla zajímavá, tak jsem dal ústní souhlas k uzavření smlouvy,“ uvedl Václav Pípal.


Ještě v listopadu mu přišel domů nový modem, který ovšem ihned nezapojil. Následně mu ale přišly dvě faktury – jedna za připojení, jedna za provoz. Dohromady šlo o více než dva tisíce korun.
To se panu Pípalovi nelíbilo, proto šel modem do prodejny O2 reklamovat. Žádost byla kladně vyřízena a peníze dostal po čase zpět.
V únoru ho navštívil doručovatel a přinesl mu balík. Po rozbalení se nestačil divit. Uvnitř byl další modem, tentokrát od společnosti Volný. „S touto firmou jsem přitom vůbec nejednal,“ prohlásil Václav Pípal. V dalších měsících ho začaly zaplavovat psaní, v nichž ho společnost Volný urguje o zaplacení faktur za provoz internetu, na který měl uzavřít dvouletou smlouvu. „Vysvětluji si to jedině tak, že prostě převzali můj souhlas od O2. To mi přijde jako pořádný podvod,“ uvedl muž.


Mluvčí společnosti Volný Michaela Hajná však tvrdí, že něco takového její firma nepraktikuje. „Telefonické nabídky pro nás sice zprostředkovává partnerská firma, ale zákazník je vždy několikrát ujišťován, že jde o internet zprostředkovávaný společností Volný. Stejně tak tomu bylo i v tomto případě, na záznamu jsem osobně slyšela rozhovor pana Pípala s operátorkou,“ uvedla Hajná.
Václav Pípal sice možná modem od firmy Volný nezapojil, to však podle ní neznamená, že by za poskytování služeb neměl platit. „Modem dodaný naší společností není podmínkou pro užívání služby. Někteří zákazníci již mají vlastní a od nás si ho neobjednají,“ konstatovala Hajná. Pípal nyní podle ní musí uhradit dlužnou částku, která se mu vůči firmě Volný nahromadila. Jde o několik tisíc korun. „Kdybych měl zahynout, tak ze mne nedostanou ani korunu. Rodina se teď obává exekutora, ale já jsem v právu. Žádný souhlas k poskytování služeb jsem firmě Volný nedal,“ reagoval Pípal.


Podle Michaely Hajné však Václav Pípal klientem Volný je, a pokud to chce změnit, musí písemně vypovědět smlouvu. Bude však muset zaplatit sankční poplatky za její předčasné ukončení. Ve 14 dnech od uzavření by to mohl udělat bez jakéhokoliv postihu, ale podle Hajné tak neučinil.