Oproti plánu nabralo zahájení stavby zdržení, jelikož ve stejné době probíhala rekonstrukce přilehlé páteřní krajské komunikace v ulici Generála Klapálka a nebyl možný přístup techniky na staveniště. A v řádu dní výstavbu přibrzdil i archeologický výzkum.

Prodlevu na staveništi způsobilo ještě i finální vybudování opěrné stěny mezi depozitářem a sousední mateřskou školou. „Je to pojistka do budoucna. Stávající zeď mezi mateřinkou a depozitářem vykazovala trhliny a statik rozhodl o vybudování nové opěrné stěny,“ vysvětlil stavbyvedoucí zhotovitelské společnosti CL-Evans Josef Patočka.

Stavba za více než 120 milionů korun je podpořena evropskými penězi a zhotovena dle projektu ostravského architektonického studia Kania. Vybavena je moderní vzduchotechnikou, aby veškeré knižní i vzácné tisky byly uchovávány s maximální možnou péčí. „Nyní budou do depozitáře instalovány mobilní regály, které dodá firma Bláha. Následně budeme stěhovat knihy. Depozitář začne sloužit svému účelu už za pár měsíců,“ dodal Tomáš Ondráček, ředitel Středočeské vědecké knihovny Kladno.

V depozitáři vznikne nově i knihařská dílna, která dosud sídlila v městské knihovně na Sítné. „Denně se zde svazují povinné výtisky novin, opravují a přebalují knihy. Je to náročná práce a musí být prováděna velmi pečlivě. I to je pro nás velký přínos,“ dodal ředitel.

Kromě toho bude v depozitáři působit i digitalizační linka, kde jsou do elektronické podoby převáděny veškeré vzácné tisky, dobové kroniky a další materiály, které nelze čtenářům zapůjčovat, aby se nepoškodily. Prostory pro uskladnění zde najdou i zvukové nosiče.

Úžasným bonusem, kterým stavba disponuje, je venkovní terasa ve třetím patře, ze které se rozprostírá překrásný pohled na Kladno a okolní krajinu.