Čekání na vydání auta je ale delší, než dodavatelská firma Koma slibovala. Ta dům od loňského listopadu přechodně provozovala, aby nedostatky, jako nespolehlivost a dlouhou dobu vydání auta, odstranila.

Město dům převzalo před několika týdny a testem chtělo prověřit, zda byly nedostatky odstraněny. „Město si nechá ještě udělat další posudek," řekl místostarosta Slaného Pavel Zlámal (ANO).

Od výsledků testu a posudku by se měla odvíjet i cena, kterou město firmě doplatí, případně jiná dohoda ohledně servisu a podobně. Vybudování domu otevřeného v roce 2013 stálo zhruba 90 milionů korun, městu zbývá doplatit asi třetina částky.

Systém funguje tak, že řidiči najedou na hydraulicky zvedanou plochu, zaplatí poplatek, automat jim auto vynese do patra a zaparkuje na volné místo.

Vedení města původně plánovalo, že víkendový test prověří plné zatížení domu s kapacitou téměř 150 aut. Nakonec ale v domě postupně parkovalo zhruba 70 aut.

Podle místostarosty se objevily jen drobné poruchy, které byly hned za provozu opraveny. „Nedůvěra lidí v dům je tak velká, že je musíme přesvědčovat, aby v něm zaparkovali. Je to problematické," dodal místostarosta Pavel Zlámal.

I proto je parkování v domě až do konce října za korunu na hodinu, aby byli lidé pozitivně motivovaní k jeho vyzkoušení.

Dohoda o narovnání

Dalším problémem parkovacího domu byla neplatnost smlouvy s dodavatelskou firmou, kterou uzavřelo dřívější vedení města. Slaný a firma Koma musí do 31. října podepsat takzvanou dohodu o narovnání.

Podle Zlámala by měla nahradit neplatné smlouvy a dodatky, které podepsal bývalý starosta Ivo Rubík bez schválení rady nebo zastupitelstva.

Znění dohody může ovlivnit i další nezávislý posudek, který se město podle místostarosty chystá nechat zpracovat. Měl by podle místostarosty řešit celkovou využitelnost parkovacího domu v každodenním provozu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže loni Slanému uložil za výstavbu parkovacího domu pokutu 190 tisíc korun. Město ji letos zaplatilo a současné vedení radnice písemně požádalo členy bývalé rady o uhrazení této částky do rozpočtu města.

Bývalý starosta se hájí

Martin Hrabánek (ODS), který byl starostou Slaného v době podání odvolání, už dříve ČTK řekl, že město pokutu dostalo neoprávněně. Podle něj podmínky v původní smlouvě nebyly splnitelné ani kontrolovatelné či vymahatelné.

Znění dohody může ovlivnit i další nezávislý posudek, který se město podle místostarosty chystá nechat zpracovat. Měl by podle místostarosty řešit celkovou využitelnost parkovacího domu v každodenním provozu.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže loni Slanému uložil za výstavbu parkovacího domu pokutu 190 000 korun. Město ji letos zaplatilo a současné vedení radnice písemně požádalo členy bývalé rady o uhrazení této částky do rozpočtu města.

Martin Hrabánek (ODS), který byl starostou Slaného v době podání odvolání, už dříve řekl, že město pokutu dostalo neoprávněně. Podle něj podmínky v původní smlouvě nebyly splnitelné ani kontrolovatelné či vymahatelné.