Ačkoliv již v pondělí 1. září končí jejich platnost, až do neděle 31. srpna je povinen každý prodavač padesátníky přijímat. Zkušenost Evy Kolingerové z Kladna vypovídá ovšem pravý opak.

„Šla jsem si koupit snídani a platila jsem 27,50 Kč,“ uvedla zákaznice. „Prodavačce jsem podala kovovou padesátikorunu a padesátihaléř,“ pokračovala. Dle jejích slov žena za pultem odmítla padesátník přijmout. „Padesátihaléř nechci,“ uvedla dle tvrzení paní Evy prodavačka. „Jejich platnost v pondělí končí a já bych s tím měla jen problémy,“ dodala.

Na základě upozornění zákaznice se Kladenský deník s plnou kapsou padesátníků vypravil do třech místních obchodů.

Trafika
V trafice, která se nachází na křižovatce Váňovy a Floriánské ulice jsme se pokusili zakoupit sirky v hodnotě jedné koruny. Při uhrazení částky v kovových padesátihaléřích se nevyskytl žádný problém. Prodavačka beze slova mince přijala.

Uzeniny
V prodejně masných výrobků na třídě T. G. Masaryka náš figurant poprosil ženu za chladicím pultem o deset dekagramů šunkového salámu. Cena uzeniny byla 14,50 Kč a prodavačka opět ochotně převzala kovovou dvacetikorunu a padesátihaléř.

Potraviny
V posledním případě jsme zastavili u zmíněné prodejny, kde s padesátníkem neuspěla paní Eva. Zde jsme opět při nákupu tří rohlíků neměli žádný problém, když jsme pomocí padesátihaléřů zaplatili osm korun za nakoupené zboží.

Náš test na rozdíl od zkušenosti Evy Kolingerové dopadl dobře. Nesetkali jsme se ani s jedním případem odmítnutí kovových mincí. Situace se však změní hned v pondělí. Fyzická platnost padesátihaléřových mincí končí v pondělí 1. září. Až do konce srpna příštího roku mají všechny banky v České republice povinnost padesátníky vyměňovat. „Dle České národní banky, bychom měli tyto služby poskytovat zdarma,“ uvedla mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová.

„Stačí pouze, když si občané mince spočítají a přinesou je na pobočku. V České spořitelně poskytujeme výměnu již neplatných padesátihaléřů i obchodníkům a živnostníkům zcela zdarma,“ dodala.

Až do roku 2014 bude potom tuto službu zaručovat Česká národní banka. „V případě, že by některému zákaníkovi byl padesátihaléř prodejcem navrácen, může ho odmítnout s tím, že prvním zářím již přestaly platit a že ho nechce,“ doplnila mluvčí.

Od pondělí už nebude možné s padesátihaléři vyrazit ani do pokladen úřadů. „Vzhledem k ukončení platnosti mince přestanou pokladny kladenského magistrátu od prvního září padesátihaléře přijímat,“ informoval mluvčí radnice Libor Kasík.