Blíží se Vánoce a kromě dárků lidé velice často nakupují například svítící vánoční řetězy. Mnozí z nakupujících ani netuší, že by se měli pídit i po tom, odkud výrobek pochází a zda má atest. Před koupí by si měl řetěz zákazník dobře prohlédnout. Pokud na vás působí chatrným dojmem, tak od něj dejte ruce pryč!

,,U každého řetězu musí být návod a typový štítek na kabelu, na kterém jsou uvedeny informace o původu, napětí a příkonu řetězu, nebo také zda je odolný proti vodě a prachu. Pokud jde o venkovní řetěz, neměl by chybět kód IP. Dále tam musí být uvedena bezpečnostní upozornění pro bezpečné používání světelného řetězu, která musí být v českém jazyce,“ vysvětlil mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Marek Ženkl základní principy nákupu bezpečných světélkujících vánočních řetězů.

Dodal také, že by vodiče elektrického proudu neměly být příliš tenké. Pokud budou tenčí než například u sluchátek do uší, raději se jim vyhněte. Mohly by se snadno přetrhnout a způsobit úraz elektrickým proudem.

Po vyslechnutí těchto základních rad se redaktoři vydali do ulic v centru Kladna zjistit, jak na tom zdejší obchodníci s vánočními světýlky vlastně jsou. Po vstupu do specializovaného obchodu v Tyršově ulici zdejší prodavačka ochotně odpovídala na otázky. ,,Řetězy v prodejně jsou testovány v Brně. Samozřejmě nesmí chybět návod v českém jazyce, štítek a další informace,“ uvedla.

Naše další kroky vedly do obchodu s elektrospotřebiči v Havířské ulici, kde prodávají taktéž řetězy české výroby. I zde prodávající bez problémů objasnila, co by měly vánoční blikající ozdoby mít. Dokonce neváhala výrobky redaktorovi ukázat. Následně pečlivě vysvětlila, kde se uvnitř a na krabici povinná výbava nachází.

U vietnamských trhovců, kteří obchodují v dolní části pěší zóny, byla situace o něco horší. Některé řetězy byly v krabicích, jiné jen tak volně ležely na stole. Někde nebylo napsáno vůbec nic, a tak jsme se rozhodli jeden exemplář za padesát korun koupit k bedlivějšímu prozkoumání. Prodávající pouze řekla, že musí mít lísteček.

V českém návodu byly základní bezpečnostní informace, ale oproti ostatním prodejcům byly velmi strohé. Na kabelu byl štítek s atestací CE a několika pravopisnými chybami ohledně napájení. Nad kvalitou výrobku tedy lze pochybovat.

A jaké blikající ozdoby jsou v současné době v módě? Podle obchodníků dávají stále Češi přednost klasickým a tradičním světýlkům. Nové trendy se zatím moc neprodávají. Ceny světelných řetězů se pohybují od dvou set do pěti set korun. U asijských prodejců nakoupíte samozřejmě levněji.

Světelné řetězy musí mít následující upozornění:
-Světelné zdroje se nesmí vyjímat ani vkládat, dokud je světelný řetěz pod napětím.
-U sériově zapojených světelných zdrojů jiných než jsou v uzavřených řetězech, nahraďte ihned vadné světelné zdroje světelnými zdroji o stejném jmenovitém napětí a příkonu, aby se zabránilo nepřípustnému oteplení; tento požadavek neplatí pro uzavřené řetězy.
-Řetěz se nesmí uvést pod napětí, jestliže je v zabaleném stavu, ledaže by obal byl uzpůsoben jako displej.
-Zajistit, aby všechny objímky byly vybaveny světelným zdrojem.