Nevíte, kolik máte na kontě trestných bodů? Řidiči, kteří jsou zaregistrovaní v Kladně, to mohou zjistit ve zdejším Centru správních agend.

Od letošního roku však mají ještě druhou možnost. Stav bodového konta mohou vypátrat také díky novele silničního zákona na kontaktních místech systému Czech POINT. Jedná se o obecní a městské úřady, několik poboček hospodářské komory, o některé notáře, ale i větší pošty.

,,Zatím jsme u nás měli dva zájemce, kteří chtěli získat výpis trestných bodů,“ sdělila Lenka Rohanová, pracovnice Czech POINTu ve Velvarech.

,,Vzhledem k tomu, že je tato služba zavedena nově, tak jsme výpis bodů dělali zatím jednou,“ uvedla Marie Suchopárová ze slánského Czech POINTu. Dodala také, že lidé si zde vyzvedávají především výpisy z rejstříku trestů.

Kladenský deník vyzkoušel, kde zjistíte stav trestných bodů rychleji a levněji. Naše první kroky vedly na poštu na náměstí Svobody. V 11.35 hodin se dostáváme k přepážce s prosbou, jestli by šlo zjistit, kolik bodů má redaktor Deníku na kontě. Automaticky předkládáme občanský a řidičský průkaz. Paní za přepážkou raději posílá ostatní zákazníky ke kolegyním. Prý to bude trvat déle.

Po několika minutách se stále nic neděje a na řadě je menší debata pracovnic na téma kde je chyba? Na vině je zřejmě spojení s tiskárnou. Po třinácti minutách je nakonec výpis z bodového konta vytisknut. Za tuto službu platíme 69 korun. Celkem jsme na poště strávili čtvrt hodiny.

Druhým místem, kam jsme se vydali, bylo zmiňované Centrum správních agend, jenž se nachází hned naproti navštívené pobočce České pošty.

Pracovnice na recepci vysvětlila, co máme dělat. Musíme vyplnit krátký formulář, zaplatit patnáct korun, seběhnout několik schodů a vejít do kanceláře, kde se prohřešky šoférů zabývají, a výpis je náš. K tomu abyste ho dostali, je nutné mít u sebe občanský průkaz. Celý proces redaktorovi zabral přibližně šest minut.

Co je tedy výhodnější? Časově i finančně vyhrálo pracoviště kladenského magistrátu. Samozřejmě to tak ale nemusí být každý den. Navíc pro některé mimokladenské, obzvláště pokud jsou z větší dálky, bude výhodnější zajít na některou z poboček Czech POINTu. Přece jen cesta do města také něco stojí.

Jak jsou na tom s body řidiči v regionu? Na Kladensku je podle souhrnných statistik ministerstva dopravy za rok 2008 nejvíc řidičů v kraji (7888), kteří mají trestné body. O řidičský průkaz kvůli dovršení maximální dvanáctibodové hranice v loňském roce přišlo 161 šoférů.

Ceny za služby Czech POINTu:
Cena za ověřený výstup (z katastru nemovitostí, obchodního rejstříku, živnostenského rejstříku a ze seznamu kvalifikovaných dodavatelů):
a) první strana 100,-Kč, druhá a každá další strana 40,- Kč
b) druhý a každý následný ověřený výstup stejného elektronického dokumentu bez ohledu na počet stran 40,- Kč
Cena za balné a expedici 70,- Kč
Cena za ověřený výstup z registru řidičů:
první strana 69,– Kč
druhá a každá další strana 40,- Kč
Cena za přijetí:
a) žádosti o vydání výpisu z rejstříku trestů 50 ,-Kč
b) podání podle § 72 živnostenského zákona 50 ,-Kč
Výpis z rejstříku trestných bodů lze získat i na poště.