Od Nového roku v Kladně platí vyhláška zakazující na veřejnosti popíjení alkoholu. Podle nedávného vyjádření mluvčí městské policie Jiřiny Forejtové se její přestoupení strážníkům dokazuje mnohem snáze nežli u vyhlášky o zákazu prostituce, která je v platnosti stejnou dobu.

Za popíjení alkoholu na veřejnosti bylo pokutováno už minimálně 450 lidí, a proto se včera dopoledne redaktoři Kladenského deníku spolu s figurantem vydali do ulic prověřit si, jak se s to dodržováním vyhlášky skutečně má.

Už při cestě jsme potkali hlídku strážníků, kteří před budovou Sokola právě montovali botičku na jedno ze zaparkovaných aut. Proto se figurant s lahví od vodky Amundsen, v níž však byla pouze obyčejná voda, začal procházet v jejich bezprostřední blízkosti.

„Blížil jsem se k nim okatě popíjeje vodu z této lahve. Když mě jeden ze strážníků spatřil, udiveně se obrátil na kolegu se slovy, že si snad dělám prd… Přistoupili ke mně a neustále se ptali, co láhev obsahuje. Když jsem jim řekl, že tam není alkohol, chtěli vědět, o jakou tekutinu se přesně jedná,“ popsal svou zkušenost figurant.

„Ptali se, zda vím, že nemohu na veřejnosti pít alkoholické nápoje a upozornili, že mi za tento přestupek mohou dát pokutu. Čichem zkusili, jestli tekutina páchne po alkoholu, ale nic neucítili. Ochutnat se ale neodvážili. Na otázku, proč mám vodu v lahvi od lihoviny, jsem odpověděl, že jsem si chtěl natočit vodu do plastové lahve, ale žádnou jsem neměl po ruce. Můj důvod uznali,“ doplnil.

„Měl byste se lahve zbavit nebo alespoň z ní sundat etiketu. Když budete takhle pokračovat dál, uvidíme vás na kamerách a mohli bychom vás zase zastavit,“ upozornil jeden ze strážníků. Jestli tedy lahev skutečně alkohol obsahovala nebo ne ale nezjišťovali a figuranta dále pustili jen na dobré slovo. Vyšlo tedy najevo, že pokud tedy někdo bude chtít alkohol na veřejnosti přece jen popíjet, stačí, když si ho přelije do jiné lahve, nebo si ji jen dá do sáčku.

„Způsobů jak se konfrontaci se strážníky vyhnout je opravdu hodně a pokud si někdo lahev jen do něčeho zabalí, nemůžeme dělat vůbec nic. Samotné dokazování tohoto přestupku totiž není vůbec jednoduché. Když někoho uvidíme s lahví alkoholu v ruce, uděláme mu dechovou zkoušku, která požití prokáže. Stále však není jasné, že je vinen. Jedinou skutečnou možností je průkazný záznam, nebo když dotyčného hlídka přistihne přímo při pití a skutečně se bude jednat o alkohol. Často nám například volají lidé ze Švermova žijící v okolí náměstí, že tam posedávají bezdomovci, kteří popíjejí, ale než přijedeme na místo, lahve odloží do křoví,“ uvedl ředitel Městské policie Kladno Stanislav Procházka.

Po upozornění hlídkou jsme se tedy vydali na místa, která jsou kontrolovaná kamerovým systémem. V 11 hodin jsme se přesunuli na náměstí Svobody. Figurant se posadil na jednu z laviček a popíjel vesele dál. Když jsme po deseti minutách zjistili, že se otočná kamera nehýbe, posadil se přímo do jejího zorného pole. Ani po deseti minutách se však nic nedělo. A to jak ze strany městské policie, tak kolemjdoucích.

„Vzhledem k tomu, že tento park je hodně frekventovaný především ve školním roce, kdy tudy prochází množství dětí, teď není kamerami tolik sledovaný. Vzhledem k tomu, že po městě je rozmístěno dvaadvacet těchto zařízení a hlídají je pouze dva operátoři, nelze neustále všem věnovat pozornost. Navíc jsou nyní v permanenci především ta monitorující dopravní situaci, zejména pak ta směřující na rozdělovský most, kde jsou teď často problémy,“ řekl Procházka.

Posledním stanovištěm bylo mědvědárium, i zde se figurant s lahví od vodky procházel přímo před bezpečnostní kamerou městské policie, ale ani po dvaceti minutách nebylo po strážnících ani vidu ani slechu A to i přesto, že si zde hrálo několik dětí.

„Tato vyhláška nefunguje proto, abychom někoho zbytečně sekýrovali jen za to, že se napije třeba piva a jde dál, ale je to prostředek, jak z některých míst dostat podnapilé lidi, kteří svým chováním pohoršují nebo dokonce obtěžují okolí,“ dodal ředitel.

Zuzana Vlková, Robert Božovský