Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na místo v domovech pro seniory si počkáte šest měsíců až rok

Kladensko - Bez přiznaného příspěvku na péči se vaše šance na umístění mnohonásobně snižuje.

19.3.2009
SDÍLEJ:

V pořadníku Domova Unhošť, poskytovatele sociálních služeb, je 130 žádostí a klient na umístění čeká zhruba mezi půl a jedním rokem.Foto: Archiv PSS Domova Unhošť

Populace stárne, ale co je podle odborníků horší, je její zdravotní stav. Domovy pro seniory jsou přitom zcela plné a v pořadníku každého z nich je minimálně kolem stovky žadatelů. V dnešní době je však stále pro více rodin nemožné se o svého nemocného staršího příbuzného postarat, a proto ho raději svěří do rukou specialistů.


Kladenský deník proto pátral za vás a obrátil se na několik zařízení na Kladensku se žádostí u umístění seniora. Jako předpoklad jsme přitom uvedli, že se nám jedná o 78letou babičku, která chodí pouze o berlích a potřebuje pomoc při denní hygieně nebo vstávání z postele.


„Každopádně by u nás umístěna mohla být, protože ani hole či vozíček nejsou problém. Nejsme přizpůsobeni pouze pacientům s těžkými psychózami jako Alzheimer nebo těžká demence. Tělesný handicap ale nevadí,“ uvedla ředitelka Poskytovatele sociálních služeb Domova Velvary Etela Urbanová.


Podle jejích slov je maximální čekací doba na místo v domově devět měsíců. „Samozřejmě se může stát, že to může být dřív. Máme přirozený úbytek, který neovlivníme. Žádosti evidujeme v pořadníku, ale ani ten občas není prioritní. Některé z nich totiž nejsou urgentní,“ doplnila ředitelka domova, jehož zřizovatelem je Středočeský kraj.


Žádost o umístění stejné babičky jsme přednesli i v Domově pro seniory v ulici Fr. Kloze v Kladně, jehož zřizovatelem je město. Podle ředitele Zdeňka Syblíka však nejsou tato kritéria zdaleka jedinými, na jejichž základě se o možném umístění do domova rozhoduje.


„Musíme u dotyčné paní udělat několik sociálních šetření. Jedním z nejdůležitějších přitom je osobní návštěva, kdy sociální pracovnice a vrchní zdravotní sestra posoudí prostředí, kde konkrétní osoba žije. Zjišťuje se, jaká míra závislosti u ní je, tedy zdali je v takovém stavu, že se o ni nemohou postarat příbuzní. Důležité jsou také bezpečnostní důvody, tedy aby osoba neohrožovala sebe ani lidi v okolí,“ nastínil ředitel.


Součástí tohoto průzkumu je podle něj také rozhovor s klientem. „Promluvíme s ním, jestli vůbec ví, kam a do čeho by šel a samozřejmě, jestli s tím souhlasí. Když vše vyhovuje, potom se podá samotná žádost. Budoucí klient také musí mít potvrzení o výši důchodu a rozhodnutí o příspěvku na péči. Je to pro nás směrodatné vzhledem k tomu, že jeho výše označuje klientův zdravotní stav. Čím vyšší příspěvek, tím větší pomoc potřebuje,“ upřesnil Syblík s tím, že kromě toho má každý domov ještě svá vlastní kritéria. Zde je to ku příkladu přednost obyvatel města Kladna. Podle ředitele se čekací lhůta na umístění v tomto domově pohybuje od půli do roka.


V pořadníku Domova Unhošť, poskytovatele sociálních služeb, je 130 žádostí a klient na umístění čeká zhruba mezi půl a jedním rokem.
„Vzhledem k uvedeným skutečnostem se domnívám, že tato babička je částečně soběstačná, ale je potřeba to posoudit přesně. K tomu nám slouží i zjišťování situace s příspěvkem na péči. Zákon nám sice neukládá, že nesmíme brát klienty, kteří ho nemají přiznaný, ale přihlížíme k tomu. Podle toho jaký stupeň klient má, víme, kam ho můžeme umístit,“ uvedl ředitel unhošťského domova Václav Kohlík.


„Jsme zařízení kraje a naši obyvatelé mohou být i od jinud než z Kladenska. Jsme spádová oblast i pro Prahu,“ dodal Kohlík.

Autor: Zuzana Vlková

19.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto.

Strom pro Prahu se letos bude kácet u Berounky

Tereziánské babí léto
19

Tereziánské babí léto objektivem Jany Jiráskové

Na pacienty kladenské nemocnice čeká nový tomograf. Dokonalejší a šetrnější

Kladno – /FOTOGALERIE/Zprovoznění nového počítačového tomografu (CT) za necelých 20 milionů korun se v úterý dočkali lékaři i pacienti Oblastní nemocnice Kladno.

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

S přezutím auta nemá smysl čekat

Kladno - Někteří řidiči si svůj vůz přezouvají doma vlastními silami, jiní by byli bez pravidelných služeb pneuservisů nahraní. Na několik otázek, týkajících se právě služeb pneuservisů a přezouvání pneumatik, Deníku odpověděl vedoucí kladenské pobočky Chára Sport Zdeněk Kocourek.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení