V anketě čtenářů Kladenského deníku se nejúspěšnějším sportovcem Slaného 2015 stal kickboxer Mario Jarkas. Jeho jméno jsme v lednovém vydání tiskli na titulní straně palcovými titulky.

Neuplynuly ani tři měsíce a Mario Jarkas ze Slaného-Dolína o sobě dává znovu vědět. Vzhledem k tomu, že tento někdejší mistr republiky v kickboxu a čínském boxu se nyní více než sobě intenzivně věnuje mládeži, může se chlubit i nejnovějším úspěchem.

Tím je zlatá medaile z víkendového evropského šampionátu v čínském kickboxu Sanda (jedná se plno-kontaktní bojový sport vycházející z tradičního čínského Wushu a čerpá z jeho nezměrného praktického i historického bohatství).

Víkendové klání se konalo v Praze a zlatou medaili si na krku odnesl teprve třináctiletý slánský borec Filip Roubíček.

Filip

„Čínský box jsem si vybral hlavně proto, že jsem chtěl něco dělat a fotbal už mě nebavil. Ve škole visely před časem náborové letáky na thaibox, MMA a čínský box, tak jsem si řekl, že to půjdu zkusit. Zalíbilo se mi to a už trénuji druhý rok," řekl Filip Roubíček, žák 7. A ze 3. základní školy ve Slaném.

„Tréninky máme čtyřikrát týdně, někdy častěji, občas trénuji i v Praze. Rodiče mě podporují. Zpočátku byli proti, ale pak už si zvykli," říká s úsměvem sportovec, jehož velkým vzorem je trenér Mario Jarkas.

I s ostatními členy TCB-gym se shodují v tom, že kontaktní sporty, konkrétně čínský box, rozhodně není založený na bezhlavém bušení do těla a hlavy soupeře.

„Je to propracovaná filosofie. Lidé, kteří u mě trénují, ať už školáci nebo dospělí, musejí být všestranně zaměření, takže nechybějí základy atletiky a dalších sportů. Naopak spíše odmítám trénovat agresivní jedince, kteří by se chtěli v civilu jen poprat a zneužívat tím nabyté dovednosti," upozorňuje Mario Jarkas.

Sport vychovává

Přesto i z jeho líhně nyní vychází jeden velice nadějný sportovec, který za sebou nemá právě světlou minulost. Je jím šestadvacetilý Slaňák Martin Šulík. Ze závodů v disciplínách K1 a thaiboxu v Lovosicích přivezl o víkendu taktéž zlatou medaili.

I když měl Martin v dospívání velmi bouřlivé období a nevedl zrovna spořádaný život, jeho hvězda stoupá a trenér je na něj pyšný. „Pevně věřím, že ty špatné věci si už Martin vybral, vybouřil se a teď bude dělat okolí i sobě jen radost.

Je to bezva zjištění, že sport může dodatečně zformovat i člověka, který se dostal v minulosti na šikmou plochu," uzavírá trenér.