Bouldering je druh lezení provozovaný bez lana původně na malých skalních blocích nebo nízkých skalách několik metrů nad zemí. Název pochází z anglického slova boulder („balvan").

V současnosti získává velkou popularitu hlavně u začínajících lezců, mj. i díky své nenáročnosti na individuální vybavení.

Bouldering lze také provozovat na umělých stěnách tzv bouldrovkách. Je to jedna z nejbezpečnějších forem lezení.

Ve Slaném byly pro závodníky připraveny čtyři umělé lezecké stěny, jejichž úspěšné zdolání vyžadovalo – kromě dodržení příslušného časového limitu - od všech zúčastněných především notnou dávku fyzické zdatnosti a téměř akrobatické dovednosti.

Na prvních třech místech se v kategorii žen umístily Nelly Kudrová, Petra Růžičková a Karolina Nevělíková, v kategorii mužů pak uspěli Martin Stráník, Jakub Hlaváček a Marian Šeliga.

Součastí této zajímavé sportovní akce bylo rovněž uspořádání lezeckých závodů „O pohár Královského města Slaný", které se konaly ve dnech 13. – 15. 9. V kategorii dospělých mezi ženami na medailové pozice dosáhly Kateřina Záhorová, Dorka Vlková a Jana Olšanová, mezi muži svými výkony zabodovali Jan Zíma, Jakub Jedlička a Matěj Mareš.

Své lezecké umění mohli předvést i nejmenší občané Slaného a dalších českých měst, pro které byly přichystány závody ve čtyřech dětských věkových kategoriích v neděli 15. záři.

V kategorii dívek do 6 let si vybojovaly medailové pozice Žáková Žaneta, Repiská Kristýna a Cibulková Anna. V kategorii chlapců do 6 let obsadili přední příčky Danda František, Švejcar Jonáš a Hadač Michal.

V kategorii dívek ve věku 7-9 let se lezkyně umístily následovně: Silná Eliška, Novotná Klára Marie a Řepková Michaela. U chlapců ve stejně věkové kategorii získali medailové posty Šimon Cibulka, Jirák Maxim a o třetí místo se dělili Matúš Marek a Hadač Jiří.

V kategorii dívek 10-12 let se umístily na předních postech Staňková Anna, Matúšová Kateřina, Bulenová Eliška a Deuserová Anna. V kategorii chlapců ve věku 10-12 let si „vylezli" první tři místa Jeliga Marek, Lintymer Josef a Chotěborský Petr.

V nejstarší kategorii dívek ve věku 13-15 let bodovaly nejlépe Matúšová Michaela, Bulenová Eliška a Miltrová Barbora. V nejstarší kategorii chlapců ve věku 13-15 let nejlépe bojovali Silný Milan, Konopčík Jan.

Doprovodný program doplňovala vhodně exhibice skupiny Gibbon Czech Nationals 2013. Jednalo se také o Mistrovství ČR v trickline (v akrobacii a skocích na laně). Mistrem ČR v trickline se stal Michal Pírek.

Pořadatelem Mistrovství ČR v boulderingu 2013 byly Český horolezecký svaz a občanské sdružení Lezení do škol. Generálním partnerem byla firma The North Face, která se specializuje zejména na výrobu oblečení, obuvi a doplňků pro outdoorové aktivity a sport. Hlavními partnery se staly Královské město Slaný, TOI TOI, Český horolezecký svaz, Linet a již zmíněné sdružení Lezení do škol (www.lezenidoskol.cz).

Pilotní část projektu tohoto občanského sdružení byla zahájena již 14. září 2011 a stále běží na základních školách na Slánsku, kde si lezení zatím vyzkoušelo více jak 3000 dětí ve věku 6 - 15 let. Některé z těchto dětí pak v návaznosti na tento projekt začaly navštěvovat kroužek lezení.
Poděkování za podporu mistrovství patří nejen uvedeným partnerům a sponzorům, ale také dalším slánským institucím, podnikatelským subjektům, organizátorům, kteří se na této akci podíleli, a jednotlivým občanům, kteří finančně, nebo materiálně podpořili konání této akce.

Mistrovství České republiky v boulderingu 2013, jež svým významem daleko přesáhlo hranice města, se setkalo se zájmem mnoha diváků, kteří potleskem povzbuzovali a oceňovali jednotlivé soutěžící. Ke zdaru mistrovství přispělo rovněž příjemné slunečné počasí, připomínající spíše prázdninové dny než nastupující podzim.

AUTOŘI: ROMAN KOZELKA, ZDENĚK VÍŠEK