Jsme s utlačovaným lidem v Tibetu. Takový signál opět vyšlou Kladno a Slaný a stejně jako v minulých letech se připojí k dalším městům, které 10. března na svých radnicích vyvěsí tibetskou vlajku.

Na letošní rok připadá padesáté výročí krvavě potlačeného povstání Tibeťanů. Pro Českou republiku je rok 2009 navíc symbolický dvacátým výročím opětovného nabytí svobody a demokracie.

Při povstání proti čínské okupaci v roce 1959 zahynulo přes osmdesát tisíc Tibeťanů. „Tento národ i po padesáti letech okupace čelí hrubému porušování lidských práv. Proto považujeme za správné alespoň takto symbolicky podpořit jeho snahy o získání svobody,“ řekl kladenský primátor Dan Jiránek. Před nedávnem navštívil Čínu, aby zde převzal pro město ocenění v mezinárodní soutěži Liveable Communities 2008. Zde však o Tibetu nepadla žádná zmínka. „Upřímně řečeno, nebyl tu prostor pro to, abychom s nimi o uvedené problematice hovořili. Jednalo se o samé oficiální akce, s běžnými Číňany jsme se prakticky nedostali do kontaktu,“ uvedl Jiránek.

„Svou podporu Tibetu letos vyjádříme nejen vyvěšením vlajky, ale ve dnech 30. března pořádáme Dny tibetské kultury,“ uvedl místostarosta Slaného Pavel Bartoníček.

„Každý návštěvník Dnů tibetské kultury ve Slaném nalezne, co je jeho srdci nejbližší a dojde k většímu povědomí veřejnosti o jedné z nejzajímavějších kultur světa, která se po staletí vyvíjela v drsných klimatických podmínkách Himálají,“ vyjádřil se na internetových stránkách města starosta Ivo Rubík.
Ve Slaném má podpora Tibetu hlubší kořeny. Rubík totiž v roce 1995 tuto oblast osobně navštívil. Tibetská vlajka, kterou Slaný vlastní, patří mezi čtyři v republice, jež vysvětil Dalajláma. Moderátor, cestovatel a radní Standa Berkovec navíc v roce 1999 odvezl prsť slánské půdy z náměstí a položil ji na úbočí Mount Everestu v nadmořské výšce 6100 metrů. Slaný je tak neustále propojeno s jednou z nejkrásnějších oblastí na naší planetě.

Celosvětová kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě s cílem poukázat na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. ČR se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996.