Jedná se o dobrovolnickou akci, jejíž cílem je uklidit nelegálně vzniklé černé skládky a nepořádek. Například v loňském roce se do této úklidové akce v České republice zapojilo přes 96 tisíc dobrovolníků a nasbíralo se 1536 tun odpadu. Jak tomu bude letos? To je zatím ve hvězdách, ovšem jisté je, že k úklidu se připojí také mnoho míst na Kladensku. Uklízet se bude například na několika místech v Kladně i Slaném, do akce se zapojí také Smečno, Velvary či další asi dvacítka malých i větších obcí.

Jedna z kladenských brigád se uskuteční v Rozdělově v lokalitě U Zvonečku, kde akci koordinuje místní spolek Halda. Dobrovolníci mají sraz v sobotu v 9.30 hodin na stejnojmenné autobusové zastávce v Doberské ulici.

„Do úklidu se pustíme samostatně už potřetí, přičemž jeden ročník navíc jsme ještě pomáhali spolku Podprůhon s úklidem Bukovky. Vždycky jsme uklízeli les za rozdělovskými věžáky, který nás bohužel stále nemile překvapuje. Uklízeli jsme to stejné místo loni, takže jsme uvažovali, jestli letos neuklidíme jinou lokalitu. Když jsme se tam ovšem byli podívat, tak jsme zjistili, že odpadu je tam opět mnoho. Trochu nerozumíme tomu, proč lidé nejsou schopni s odpadem lépe nakládat. Dost nás to zároveň mrzí,“ popisuje Roman Hájek, předseda spolku Halda, podle kterého se loni do happeningu v Rozdělově zapojilo přes padesát lidí. „Myslím si, že se tenkrát nasbírala asi tuna odpadu. Většinou prostě naplníme všechny pytle, které máme k dispozici,“ vysvětluje Hájek, kterého velmi překvapil zájem veřejnosti včetně uživatelů sociálních sítí. Letos by navíc účastníkům mohlo nahrávat i relativně pěkné počasí meteorologové totiž předpovídají slunečno, teploty by se navíc mohly šplhat téměř ke dvaceti stupňům Celsia.

Potřetí pomůže s odklízením odpadu z přírody také Naučné středisko ekologické výchovy Kladno – Čabárna, akci tam trefně nazvali Ukliďme si Čabárnu s dětmi pro děti. „Letos se zúčastníme potřetí a na podzim plánujeme i počtvrté. Na každou akci se sešlo zatím tak patnáct až dvacet dobrovolníků. Sobotní účast ale nedokáži odhadnout. Sice se akce v poslední době hodně propaguje, ovšem na druhou stranu se uklízí skoro všude,“ řekla Kladenskému deníku koordinátorka Barbora Barabášová, podle které se ale určitě zúčastní děti z kroužků střediska se svými rodiči. „Bylo by skvělé, kdyby se nás sešlo co nejvíce. Chtěla bych veřejnost vyzvat, ať jdou kamkoli uklízet, nemusí to být nutně s námi,“ dodala Barabášová.

Dobrovolníci se v Brandýsku na Čabárně sejdou v 9 hodin. Účastníci se rozdělí na dvě skupiny, přičemž děti s rodiči projdou trasu podél přilehlého lesa, samotní dospělí pak budou uklízet podél hlavní silnice na Kladnu, kde je podle Barbory Barabášové situace s odpadky doslova katastrofická. Nakonec čeká za odměnu na všechny na Čabárně opékání špekáčků. Loni na jaře se zde zúčastnilo patnáct dobrovolníků včetně deseti dětí, kterým se podařilo nasbírat 700 kilogramů odpadu.

Zahálet nebudou v sobotu ani v Zooparku Zájezd. Ten organizuje úklid větrolamů v okolí zájezdu, všichni pomocníci mají sraz v 9.30 hodin na návsi. „Situace je zde způsobená především tím, že na větrolamy fouká vítr, který tam zanáší mnoho odpadků z celého okolí. Jedná se o prakticky hlavní příjezdovou cestu do Zájezdu, takže bychom ji chtěli vyčistit, aby byla více reprezentativnější,“ informoval organizátor místní akce Ondřej Kotek, který připomněl, že ani v Zájezdu nemine veřejnost odměna v podobě pečení špekáčků, celý den navíc budou mít lidé možnost navštívit zoopark zdarma. „Uklízeli jsme už před dvěma roky, následně jsme jeden ročník vynechali. Tehdy se účastnilo pár lidí, ovšem už v té době bylo odpadu relativně dost. Teď se navíc odpadky po dvou letech ještě nashromáždily,“ dodal Kotek.

Ten kdo by chtěl s úklidem přírody pomoci, ovšem už má na víkend jiný program, může se připojit k akci volnočasového střediska Labyrint. To v Kladně pořádá úklid totiž až 22. dubna. Již potřetí se bude uklízet les mezi Pražskou a Kročehlavskou silnicí, takzvané Dlouhé boroviny.

„Začali jsme uklízet, ještě než začala fungovat akce Ukliďme Česko. Odhaduji, že už je to alespoň šest let. Když se nás tenkrát sešlo deset, tak to byl úspěch. V posledních letech se nás schází kolem padesátky,“ vzpomíná koordinátorka Renata Hajníková, podle které je volně povalujících se odpadků v přírodě stále stejné množství. „V loňském roce jsme posbírali kolem stovky pytlů. Přijít mohou děti i dospělí, nějaké pytle a ostatní pomůcky navíc se určitě najdou,“ dodala Hajníková. Sraz budou mít účastníci ve 14 hodin u vstupu do lesa proti křižovatce kladenských ulic Pražská a Kosmonautů.