Přestože se to může jevit v jedenadvacátém století jako bežný standard, toalety a zázemí pro návštěvníky si každá obec na hřbitovech dovolit nemůže. Zákon to navíc nikomu za povinnost neukládá.

Vregionu najdou příchozí sociální zařízení na hřbitovech spíše sporadicky. Výjimkami se splachovacími záchodky jsou Kladno, Slaný či Libušín a pár obcí, kde mají například alespoň suché WC.

Jinde musejí vzít lidé zavděk nejbližším restauračním zařízením a nebo vykonat v případě nouze nejvyšší potřebu nedůstojně za hřbitovní zdí.

Pro rozpočty malých vesnic a měst je zkrátka vybudování a provoz záchodků na hřbitovech nedostupným luxusem. Starostové tak musejí spoléhat na solidnost svých obyvatel.

Ve Stochově proto nyní radní vymýšlejí alternativu, že by město začalo provozovat mobilní WC. Ovšem i v tomto případě je nutné najít dobrovolníka, jenž zajistí jejich zamykání a úklid. „V jednání je, že se o záchodky postará jeden stochovský podnikatel.

Musíme ale upřesnit podmínky, za jakých by to bylo. Lidé u nás mohou v současné době využít záchodků například v pracovní době úřadu,“ řekla stochovská starostka Stanislava Fišerová. Podobná situace je

v Unhošti a Velvarech, kde musejí pozůstalí buď vydržet až domů nebo využít po pracovní době úřadu služeb nejbližšího pohostinství.

Na největších kladenských hřbitovech je to ale jinak. Toalety můžete v areálu použít za mírný poplatek dvě koruny a naleznete je hned u vchodu. Svítí čistotou a opájí je libá vůně.

Důstojných a zbrusu nových toalet se dočkali návštěvníci hřbitova také ve Slaném. Oproti dosavadnímu stavu, je do místností sociálního zařízení nově zavedena elektřina, jsou vytápěné a s celoročním provozem.

„Do rekonstrukce, kdy bylo potřeba vybudovat i novou jímku, investovalo město více než 350 tisíc korun. Záchodky jsme předělávali čtvrt roku. Návštěvníci by měli být nyní spokojeni. Ve Slaném se poplatek za jejich použití nehradí,“ uvedl vedoucí investic a oprav Městského úřadu ve Slaném Richard Jankovič.