Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil odmítá spolupráci člena TOP 09 Petra Haška zvoleného do kladenského zastupitelstva a vyzval jej v pondělí dopoledne k řešení situace, defakto mu dal ultimátum.

„Jasně říkám, že koaliční paktování s SPD je nepřijatelné. TOP 09 má platné usnesení, kterým tuto spolupráci zakazuje. Dotyčný člen kladenské topky má jen dvě možnosti - vystoupit z koalice nebo vystoupit ze strany. Jinak bude vyloučen pro porušení hodnot TOP 09,“ napsal Jiří Pospíšil na Twitteru.

Zastupitel za Kladeňáci a člen strany TOP 09 Petr Hašek se rozhodl podržet nově vzniklou kladenskou koalici a ze strany TOP 09 vystoupí. "Dohodl jsem se takto s vedením, vyříkali jsme si to. Je nutné znát okolnosti, proč jsme do koalice s SPD vstoupili," řekl Kladenskému deníku Petr Hašek s tím, že kompletní vyjádření včetně svého postoje poskytne médiím později odpoledne.

Lídr Kladeňáků Tomáš Kutil v pondělí dopoledne pak Deníku řekl, že vzniklé situaci příliš nerozumí. Podle něj není správné, když lidé z Prahy diktují těm, co ve městě žijí, co mají dělat. „Myslím si, že měli nejdříve vyslechnout argumenty, proč a na základě čeho k takové koalici došlo a co nás k tomu vedlo, pak teprve dělat závěry,“ reagoval na dotaz Kladenského deníku Tomáš Kutil.

Situací kolem koaliční dohody se podle informací Kladenského deníku zabývala i středočeská ODS a i vedení strany. Ani zde nepanuje nadšení ze spolupráce s SPD.

"Za důležité pokládám vyjádření kladenských kolegů, že zvolili mezi tím přihlížet koalici Volba pro Kladno a KSČM, nebo se pokusit o širokou koalici se zástupci STAN, TOP 09, Pirátů, ANO a SPD, a zabránit tomu. Volili menší zlo," napsal Kladenskému deníku Martin Kupka, místopředseda ODS.