Podle průzkumu Kladenského deníku se ale letos obyvatelé nemusí bát, že by je každoroční zvýšení nákladů v této oblasti nějak významně zatížilo. Teplárenské společnosti působící na Kladensku zdražují své poplatky maximálně do dvou procent, přičemž celé jedno procento kvůli zvýšení DPH.

Kladno

Antonín Kajgr, ředitel a jednatel společnosti Tepo, která zásobuje teplem významnou část kladenských domácnostní a nejrůznějších institucí, už v říjnu Kladenskému deníku sdělil, že vedení podniku udělá vše pro to, aby cenu tepla po Novém roce nezvýšilo. Nyní uvedl, že zdražení pro příští rok bude činit pouhých 1,7 procenta, přičemž v této sazbě už je zahrnuto i jednoprocentní zvýšení DPH.

„Představuje to pro nás úsporná opatření a samozřejmě se nám sníží zisk. Zároveň totiž musíme zachovat částky potřebné na opravy a případně snížit položky na investice, ale to vše vykalkulujeme po konci sezony. Ta pro nás zatím nebyla moc příznivá, protože je poměrně teplo,“ sdělil Kajgr.

Společnost kvůli dodržení slibu o nezvyšování cen prý dokonce snížila svůj stav o šest pracovníků, přitom zaměstnává kolem stovky lidí. Ředitel firmy také řekl, že nejdražší cena pro obytné budovy v letošním roce činila 416,20 koruny bez DPH za gigajoul a pro rok 2010 bude tato částka 419,76. Zdražení bez DPH tedy bude zhruba čtyři koruny.

Stochov

Obyvatelům městských bytů ve Stochově se v příštím roce podle starostky Stanislavy Fišerové zvýší platby za teplo o dvě až tři koruny. „Kalkulace pro rok 2010 ještě není podepsána, ale nejsou v ní žádné velké změny. Je v ní návrh na zdražení o jedno procento, což je způsobeno zvýšením DPH. V letošním roce jsme počítali s 586 korunami včetně DPH na gigajoul, ale očekáváme, že skutečné náklady budou nižší,“ sdělila Fišerová.

V letošním roce se ve Stochově také uskutečnily dvě energetické kontroly a ty neshledaly žádné problémy. „Teď v prosinci jsme odsouhlasili kroky, které by měly vést k postupnému zateplování bytů ve vlastnictví města. Máme za sebou výběrové řízení na energetické audity a projekty s tím, že hned na začátku roku chceme zpracovat podklady a požádat o dotace ze Státního fondu životního prostředí. Na základně auditů poté zastupitelstvo rozhodne, které domy by splňovaly podmínky dotačního titulu Zelená úsporám a ty by byly udělány nejdřív,“ uvedla starostka.

Slaný

Dobrá zpráva pro obyvatele Slaného přišla ze společnosti RDK Slaný, která teplem zásobuje většinu slánských domácností. Její ředitel Josef Rabas řekl, že cena včetně daně zůstane stejná jako v tomto roce, a to i přes zvýšení DPH. „Nepočítáme se zdražením ceny paliva, kterým je v našem případě hlavně zemní plyn. Částka za gigajoul u nás činí zhruba 685 až 689 korun včetně daně za gigajoul. Naše rozhodnutí nezdražovat by nemělo mít vliv na údržbu ani investice plánované v roce 2010,“ sdělil Rabas.