„Byl jsem u kamaráda na na návštěvě, seděli jsme na verandě. Polekal jsem se toho, co vidím. Popadl mobil a vyfotil. Po zkušenosti z Moravy jsme všichni raději utekli do domu. Naštěstí to trvalo jen pár vteřin. Jev běžel po obloze od Slaného přes Beřovice zhruba směrem na Černuc. Pak už jen pršelo a byl klid,“ popsal úkaz na obloze Petr Šíma ze Slaného.

Středeční bouřky na Kladensku | Video: se souhlasem Petra Šímy

Co jsou vzdušné víry?

Tromby a tornáda jsou oblačné víry, které se vyskytují jako doprovodný jev bouřkových oblaků (Cumulonimbus) a někdy také Cumulů congestů.

Podívejte se: Zatopená ulice ve Slaném

Lokální záplava ve Slaném po bouřce 10. července 2024. | Video: Petr Šíma

Tromba je vír, který se nedotkne země po celou dobu svého trvání. Pokud se někde země dotkne, jde již o tornádo. Tromby jsou proto nebezpečné pouze pro letadla, ale tornádo může způsobit značné škody i na povrchu.

V ČR je hlášeno několik případů tornád ročně a může se zdát, že jejich počet roste, ale je to jen tím, že lidé jsou více informováni a také má dnes každý u sebe mobilní telefon s fotoaparátem a pohotově tornádo vyfotí.Tornáda se hodnotí podle škody, které způsobí, F0 je nejslabší, F5 nejsilnější. V ČR je prozatím známo nejsilnější tornádo F4. 
meteo-holesov.cz