Příliš hlučné a páchnoucí dědictví ponechali svým potomkům majitelé domů v průmyslové zóně Pchery-Theodor. Kvůli tomu, že před více než sto lety si zde dělníci prvních kamenouhelných dolů a následně strojíren postavili obytné domy, musejí ještě i dnes jejich vnoučata i nově přistěhovaní snášet hluk a zápach z výrobních hal.

Přestože v jedenadvacátém století sice platí jiná hygienická pravidla než kdysi, pět rodin v těsném sousedství společnosti Garpet musí denně snášet nepříjemné důsledky průmyslové výroby. Kvůli tomu, že život v sousedství fabriky už je pro některé obyvatele této čtvrti nesnesitelný, požádali obyvatelé Theodoru již na počátku května o prozkoumání situace kladenské hygieniky,

„Budova není podle mě konstruovaná na tento druh výroby. Když vám ve dne v noci i o sobotách a nedělích něco bouchá za hlavou, stejně jako když zápach po sváření je dopoledne cítít i následující dvě hodiny, což člověka doslova dusí, je to hrozné tady trvale žít, když člověk musí regenerovat síly,“ uvedla jedna ze stěžovatelek a obyvatelek Theodoru Pavlína Toušová. Podle svých slov se v minulosti pokusila s ředitelem firmy Pavlem Sadílkem domluvit, ale ten ji neposkytl uspokojivou odpověď.

„Podobný nezájem však cítím i ze strany starosty obce, jehož syn je zaměstnán ve vedení firmy. Chápu, že chtějí podnikat a vydělávat, ale my tu musíme žít,“ doplnila stěžovatelka.

Přestože výsledky měření budou známy až tento týden, někteří stěžovatelé se předem domnívají, že beztak nebudou dostatečně objektivní.

„Měření jsem se zúčastnil za stavební komisi obce. Hodnoty naměřené na místě nepřesahovaly normu pro den, protože se v továrně chovali tiše jako myši. Kdyby to bylo takové i jindy, tak by asi provoz tolik neobtěžoval. Stačilo by zavírat vrata od výrobní haly a také respektovat soboty a neděle, kdy si chtějí lidé odpočinout. V areálu byly navíc i částečně vykáceny stromy u plotu, které měly protihlukovou funkci,“ uvedl člen stavební komise Pcher Jan Petr.

Jak nám potvrdili pracovníci kladenské hygieny, jakékoli hodnocení je předčasné, poněvadž výsledky měření budou zpracovány skutečně až tento týden. „V případě, že by firma překročila stanovené limity, zahájíme patřičné kroky,“ potvrdila vedoucí oddělení hygieny komunální a obecné Hygienické stanice Kladno Miroslava Hrušková.

Obyvatelé nešťastné čtvrti Theodor věří, že neutěšený současný stav dokáží rozumnou domluvou zvrátit, jako se jim to již v minulosti podařilo.
„Tehdy jsme předchozí firmu, která tu působila, donutili odhlučnit otryskávací kabinu, kde se pomocí ocelové drti otryskávala ocel. Výrobky byly před nátěrem opískovávány venku a prášilo se po celém okolí, což jsou výborné podmínky pro následnou silikózu plic. Časem otryskávací kabina přestala s provozem úplně,“ zavzpomínal Jan Petr.

Ke všem současným problémům, které Pcherští mají, požádala společnost Garpet nově navíc o rozšíření výrobního areálu. Stavební komise obce Pchery neměla námitky, ale do požadavků zanesla dodržení územního plánu, jenž je těsně před schválením, stejně jako dodržení veškerých hygienických norem.

„Byli bychom rádi, kdyby moderní provozovna dokázala eliminovat stávající problémy s hlučností provozu, nikoli naopak. Věříme, že to bude pro dobro věci a ne pro zlost,“ uzavřel Jan Petr.

„Omezili jsme těžké provozy na pracovní dobu od pondělí do pátku. Naším zájmem je, aby výroba fungovala bez komplikací a stejně tak aby nebyly narušovány sousedské vztahy. Všechny naše výrobní linky jsou staré maximálně jeden rok a splňují absolutně veškerá přísná kritéria. V České republice je to nejmodernější provoz svého druhu. Bohužel těm, kteří sousedí s naším plotem, vadíme stále,“ sdělil Kladenskému deníku ředitel společnosti Garpet Pavel Sadílek.

Podle jeho slov pevně věří, že se pokřivené sousedské vztahy narovnají s výstavbou moderního areálu a problémy ustanou. ,,V době ekonomické krize neslibuji, že to bude za rok, ale budeme se snažit zprovoznit ho co nejdříve,“ uzavřel ředitel Sadílek.