Fandové oplastovaného automobilu, který převážně pohání dvoutaktní dvouválec, se sešli ve dvě hodiny na parkovišti u hypermarketu v Americké ulici v Kladně. Podle jednoho z pořadatelů srazu, Jaroslava Fanty, se sem sjelo kolem třiceti vozidel.

I když Trabi srazy mají na Kladensku letitou tradici, dosud jsou jeho účastníci neorganizovaný spolek.

„V příštím roce bychom to chtěli změnit. Zatím se mezi sebou domlouváme prostřednictvím internetových stránek,“ prozradil jednadvacetiletý Fanta.
Zrovna on podle svých slov patří mezi skupinu nadšenců pro tyto vozy, ale na srazy jezdí i lidé, kteří trabanta vlastní odjakživa.

Kromě samotného srazu a vzápětí dychtivého prohlížení automobilů jiných majitelů následovala spanilá jízda směřující Kladnem na Čabárnu, kde si trabantisté opekli vuřty a samozřejmě pohovořili o svých miláčcích na čtyřech kolech.

Jaroslav Fanta Kladenskému deníku sdělil, že trabanta vlastní již od svých patnácti let.„Sám jsem si ho dával dohromady, abych, až mi bude osmnáct, měl čím jezdit. Ten, se kterým jsem dnes přijel na sraz, je už můj čtvrtý. Postupem času se z toho tedy stal koníček,“ popsal majitel tříbarevného vozu.

Největší pozornosti se ale i v sobotu dostávalo kousku Petry Šteflů ze Zlonic. Její žlutý, úplně nově vyhlížející trabant s čtyřtaktním motorem a zeleným přívěsem totiž nelze přehlédnout. „Na autě jsme s bratrem dělali asi půl roku, ale zato každý den. Sice jsme do něj investovali kolem 140 tisíc, ale jako sběratelský kousek má úplně jinou hodnotu. Myslím, že dnes má cenu jako zcela normální moderní auto,“ sdělila s úsměvem Šteflů.

Ta s ním podle svých slov absolvovala nejdelší cestu na sraz na Moravu. „Není to auto na běžné ježdění, ale jen pro zvláštní příležitosti. Řídím ho jen já. Můj bratr seděl za jeho volantem naposledy před předělávkami. Teď se každý bojí, že by ho škrábl,“ dodala Petra.